Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu

Akdeniz'de, Türkiye'nin de hak iddia ettiği 10. parsel bölgesinde Amerikalı şirket EExxonmobil, Katarlı ortaklarıyla birlikte doğalgaz buldu.

Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu

Kıbrıs Rum yönetimi; 10. parselde yapılan araştırmalarda, 141 ile 226 milyar metreküp arasında bir doğalgaz rezervi bulunduğunu bildirdi.

10. PARSELDE DOĞALGAZ BULUNDU

Açıklama, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotropis ile sondaji yürüten Amerikan Exxonmobil Başkan yardımcısı Tristan Asprey'den geldi. 141 ile 226 milyar metreküp arasında olarak açıklanan doğalgaz rezervi, Kıbrıs Türk tarafına ait parsellerle çakışmayan 10’uncu parselde keşfedildi.

AMERİKAN - KATAR ORTAKLIĞI

Rum Enerji Bakan Lakkotropis, Amerikan-Katar ortaklığında gerçekleşen sondajda keşfedilen rezervin, tek yanlı ilan edilmiş Rum parsellerindeki potansiyeli gösterdiğini söyledi.

BULUNAN EN BÜYÜK REZERV

Söz konusu rezerv, daha önce Afrodit adlı 12. parselde keşfedilen 128 milyar metreküplük rezervden daha büyük oluşuyla, Kıbrıs’ta şimdiye kadar bulunan en büyük rezerv olma özelliği taşıyor.

Exxonmobil şirketi, parselin gerçek potansiyelini belirlemek için önümüzdeki aylarda doğrulama çalışmaları yapılacağını belirterek, miktarın cesaret verici olduğunu açıkladı.

AYNI BÖLGEDE İTALYAN VE FRANSIZLAR DA GAZ ARIYOR

10’uncu parselde keşfedilen doğalgaz yatağı, Kıbrıs açıklarında keşfedilen üçüncü rezerv. Amerikan şirketi Exxonmobil dışında, İtalyan Eni ve Fransız Total firmaları da bölgede, keşif amaçlı sondaj çalışmaları yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5