Amerikalıların Müslümanlara bakış açısı...

Amerikalıların yüzde 74’ü Müslümanların ayrımcılığa maruz kaldığına inanıyor.

Amerikalıların Müslümanlara bakış açısı...

New America ve Amerika Müslüman Enstitüsü tarafından yapılan ortak “Amerikalıların Müslümanlara Bakışı Araştırması” na göre Amerikalıların yüzde 74'ü Müslümanların ayrımcılığa maruz kaldığına inanıyor. Araştırma ise Müslüman Amerikalıların kamusal düzeyde halk tarafından nasıl algılandığına bir içeriden bir bakış sunuyor. Araştırma ise yüksek seviyelerde örnekleme yapılan Houston, Orlando, Tampa ve Washington DC şehir çevresinde gerçekleştirildi.

ARAŞTIRMADAN BİR SONUÇ: MÜSLÜMANLAR HAVAALANLARINDA DAHA FAZLA İNCELENSİN

Araştırmadan çıkan sonuçlardan biri de Amerikalıların Müslüman Amerikalıları büyük ölçüde kabul ettiği yönünde ancak katılımcıların yarısından fazlası Amerika'da Müslüman topluluklar içinde aşırılıkçılığın yayılmasından endişe ediyor. Yine katılımcıların üçte biri Müslüman Amerikalıları peçe veya İslami kıyafet içinde gördüklerinde rahatsızlık hissediyor. Yaşadıkları mahallelerde İslami merkezler kurulursa endişe duyuyorlar, Müslümanların havalimanlarında fazladan güvenlik taramasına maruz bırakılmasını gerekli görüyorlar.

Aynı rapora göre Müslüman olmayan Amerikalıların çoğunluğu yüzde 71 oranla Müslüman Amerikalılara karşı çok sayıda ayrımcılığın olduğuna inanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5