banner29

Amritsar Katliamı'nın 101. yılı! İngilizlerin Hindistan'da gerçekleştirdiği katliam!

Hindistan'da, İngiliz kolonyal güçlerinin 13 Nisan 1919 tarihinde düzenlediği Amritsar Katliamı halen unutulmadı.

Dünya 13.04.2020, 23:07
Amritsar Katliamı'nın 101. yılı! İngilizlerin Hindistan'da gerçekleştirdiği katliam!

13 Nisan 1919'da Hindistan'da çocuklar dahil 10 bin sivil, İngiliz sömürgeciliğini protesto için bir bahçede toplandı. İngiltere ordusu silahsız kalabalığa ateş açtı,1000 kişi öldü. İngiltere bugüne kadar özür dilemedi.

Hindistan İngiltere'den özür bekliyor

13 Nisan 1919 tarihinde etrafı duvarlarla çevrili olan Jallianwala Bagh adlı bahçede aralarında kadın ve çocukların da olduğu yaklaşık 10 bin sivil bir araya gelmişti. Göstericiler kolonyal güçlerin baskıcı yöntemlerini ve iki yerel liderin tutuklanmasına isyan etmişti. İngiltere ordusuna bağlı birlikler silahsız kalabalığa ateş açmış; İngiltere hükümetine göre 379 kişi, Hindistan kaynaklarına göre ise yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetmişti. Olay Hindistan'daki bağımsızlık mücadelesinin güçlenmesini beraberinde getirmişti.

Ülke 1947 yılında İngiltere'den bağımsızlığını kazandı ancak katliamla ilgili İngiltere'den şimdiye kadar resmi özür dilenmedi.

1997 yılında Kraliçe II. Elizabeth, Amritsar'ı ziyaret ederek katliamı anmış ancak eşi Philip'in ölü sayısının "abartıldığı" yönündeki açıklaması ziyarete gölge düşürmüştü. 2013 yılında Hindistan'ı ziyaret eden dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron da olayı "derinden utanç verici" olarak tanımlamış ancak özür dilememişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?