banner29

Asteriks'in çizeri hayatını kaybetti!

Dünyaca ünlü çizgi roman serisi Galyalı Asteriks'in Maceraları'nın çizeri Albert Uderzo, evinde kalp krizi geçirerek 92 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya 25.03.2020, 22:04 25.03.2020, 22:36
Asteriks'in çizeri hayatını kaybetti!

Dünyaca ünlü çizgi roman serisi Galyalı Asteriks'in Maceraları'nın çizeri Albert Uderzo, Paris yakınlarında yer alan Neuilly-sur-Seine kasabasındaki evinde hayatını kaybetti. Serinin metin yazarı Rene Goscinny ile birlikte Asteriks ve en yakın arkadaşı Oburiks'in, antik Roma döneminde geçen maceralarının babası sayılan 92 yaşındaki Uderzo'nun kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği ve ölümünün koronavirüsle ilgili olmadığı ortaya çıktı.

"ASTERİKS İLE OKURLARININ KALBİNDE YAŞAYACAK"

Televizyonlar, sanatçının ölüm haberini son dakika gelişmesi olarak verip özel programlar yayınlarken, Asteriks kitaplarının yayınevi Egmont Ehapa'dan yapılan açıklamada Uderzo ile ilgili olarak, "Bu büyük sanatçı, dünyayı terk etmiş olsa da, Asteriks ile okurlarının kalbinde ilelebet yaşamaya devam edecek" dendi.

1959 YILINDA ASTERIKS MACERASINI YAYINLADI

25 Nisan 1927 tarihinde, Fransa'nın Reims kenti yakınlarındaki Fismes kasabasında, müzik enstrümanları imal eden İtalyan bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Uderzo, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Paris'te ilk karikatürlerini yayınlamıştı. 1951'de tanışan Rene Goscinny ve Albert Uderzo, ilk olarak bir Kızılderilinin maceralarının esprili bir biçimde anlatıldığı, "Umpah-Pah" isimli çizgi roman serisi çıkarmıştı. İkili, 1959 yılında "Pilote" adlı dergide ilk Asteriks macerasını yayınlamış ve "Galyalı Asteriks'in Maceraları" 1961'den itibaren belli aralıklarla kendi başına yayınlanmaya başlanmıştı.

ASTERIKS VE OBURIKS NE ANLATIYOR?

Roma İmparatorluğu toprakları içinde, bugünkü Fransa'da yer alan ve işgalci Roma güçlerine teslim olmayan bir köyde yaşayan Galyalıların hikayelerinin anlatıldığı serinin kitapları bugüne dek 111 dile ve lehçeye çevrilerek yaklaşık 370 milyonluk satış rakamına ulaştı. Dünyanın en çok satan çizgi romanlarından olan "Asteriks ve Oburiks"in, aralarında Gerard Depardieu ve Monica Bellucci gibi ünlü oyuncuların da rol aldığı pek çok sinema filmi çekildi.

Serinin metin yazarı Goscinny, 1977 yılında, 51 yaşında iken hayatını kaybetmiş ve o tarihten itibaren çizer Uderzo, hikayelerin metinlerini de yazmaya başlamıştı. Uderzo, sağlık sorunları nedeniyle 2011'de Asteriks'i çizmeyi bırakmış ve bu görevi metin yazarı Jean-Yves Ferri ile çizer Didier Conrad'a devretmişti. Toplamda 38 maceradan oluşan Asteriks serisinin son dört kitabı, Ferri ile Conrad tarafından hazırlandı.

ALBERT UDERZO KİMDİR?

Albert Uderzo 25 Nisan 1927'de Fransa'daki Marne bölgesindeki Fismes'de doğdu. Babası Silvio ile annesi Iria İtalya'dan Fransa'ya göçtü. Soyadı, ailesinin göçtüğü İtalya'daki Oderzo köyünden gelmektedir. 1934 yılında Fransa vatandaşlığına kabul edilen Uderzo, II. Dünya Savaşı sırasında Paris'den ayrılıp Brötanya bölgesine giderek ve bir köyde bulunan babasının mobilyacı dükkanında çalıştı. Savaştan sonra 1945 yılında Uderzo Paris'de sanatçı olarak parlak bir meslek hayatına başladı. İlk kahramanları Flamberge ve Clopinard'dır. 1947-48 yıllarında ise Belloy ve Arys Buck yaratıldı. Fransız çizgi roman sanatçısı ve senarist olan Uderzo'nun en bilinen eseri Asterix serisidir, aynı zamanda Rene Goscinny ile beraber Oumpah-pah adlı çizgi romanın yaratıcısıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?