Ayetullah'dan Trump'a çok sert cevap! 'Eğer mantıklı olsaydınız ki değilsiniz...'

Irak'ta İran'a yakın grupların ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği önündeki gösterileri ikinci gününde de devam ederken, İran dini lideri Ali Ayetullah Hamaney'den son dakika çok sert bir açıklama geldi. Hamaney, Twitter'dan Trump'ı hedef aldı.

Ayetullah'dan Trump'a çok sert cevap! 'Eğer mantıklı olsaydınız ki değilsiniz...'

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir Amerikan vatandaşının kaçırılmasının ardından Washington yönetimi, Suriye ve Irak'ta Tahran yönetimine yakınlığıyla bilinen Irak Hizbullah'ını vurmuştu.

Bu hava saldırılarının ardından en az 25 kişi ölmüş, 51 kişi de yaralanmıştı.

PROTESTOLAR ARTTI

ABD'nin hava operasyonunun ardından başkent Bağdat'ta öfke bir anda yükseldi. İran destekli Haşdi Şabi'ye ait milisler ve halk ABD Büyükleçiliğini basarak binayı ateşe verdi.

ABD BAŞKANI ÇOK SERT ÇIKTI

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, elçiliğe yapılan saldırıdan İran'ı sorumlu tutarak, "İran, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'nde herhangi bir kayıp durumunda ağır bir bedel ödeyecek. Bu bir uyarı değil, bir tehdit. Yeni Yılınız Kutlu Olsun!" dedi.

AMERİKAN HELİKOPTERLERİ HAVALANDI

Dün gece Amerikan Hava Kuvvetlerine ait saldırı tipi helikopteri Apache'ler, flare atarak alçak uçuş gerçekleştirmişti.

TRUMP'A CEVAP

Trump'a cevap ise İran dini lider Ali Ayetullah Hamaney'den geldi. ABD Başkanının tweet'ini alıntılayarak son dakika bir mesaj paylaşan Hamaney, "Bu adam Bağdat'taki olaylar yüzünden İran'ı sorumlu olarak görüyoruz diye tweet attı ve İran'a yanıt vereceğiz dedi Birincisi: Hiçbir şey yapamazsın... İkincisi: Eğer mantıklı olsaydınız -ki değilsiniz- Afganistan ve Irak'ta işlediğiniz savaş suçlarından dolayı milletlerin sizden nefret ettiğini anlardınız" dedi.

Hamaney'in arka arkaya paylaştığı mesajlar

"GEREKİRSE VURACAĞIZ"

Bu mesajının ardından bir tweet daha atan Hamaney, "İslam Cumhuriyeti meydan okumaya ve savaşmaya karar verirse, bunu kesinlikle yapacaktır. Savaşlardan yana değiliz, ancak İran ulusunun çıkarlarını, haysiyetini ve görkemini şiddetle savunuyoruz. Eğer birisi bunu tehdit ederse, tereddüt etmeden onlarla yüzleşeceğiz ve onları vuracağız" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5