banner30

banner29

Biden: Demokrasi ülkemizde de dünyada da tehlikede

ABD Başkanı Biden, "Ülkemizde ve dünyada demokrasi tehlikede" dedi. 'Demokrasi dersi' vermeye kalkışan Biden'ın geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye'de seçilmiş iktidara yönelik skandal ifadeleri ise hala unutulmadı.

Dünya 31.05.2021, 23:59
Biden: Demokrasi ülkemizde de dünyada da tehlikede

ABD Başkanı Joe Biden, "Anma Günü" için yaptığı konuşmada, "Demokrasi hem ülkemizde hem de dünyada şu anda tehlikede. Canını veren askerlerimizi nasıl andığımız, demokrasinin de geleceğini belirleyecek" dedi.

Biden, Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Arlington Ulusal Mezarlığı'nda düzenlenen "Anma Günü" törenine katıldı.

Biden, Harris ve Austin, bir askerin mezarının başına çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

Çelenk töreninin ardından konuşma yapan Biden, ülkesi için ölmüş askerlerin anılmasının önemine işaret etti.

Biden, bugüne kadar Afganistan ve Irak'ta yaşamını yitiren ABD'li askerlerin sayısının 7 bin 36'ya ulaştığına işaret ederek, "Ülkeleri için can veren askerler kalplerimizde yaşıyor." diye konuştu.

Tüm insanların eşit olarak yaratıldığının altını çizen Biden, "Demokrasi hem ülkemizde hem de dünyada şu anda tehlikede. Canını veren askerlerimizi nasıl andığımız, demokrasinin de geleceğini belirleyecek." görüşünü paylaştı.

ABD'de "Anma Günü (Memorial Day)", savaşlarda yaşamını yitirmiş Amerikalıların anısına her yıl mayıs ayının son pazartesi günü yapılıyor.

'DEMOKRASİ DERSİ' VEREN BIDEN, TÜRKİYE'DE SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİ HEDEF ALMIŞTI

Biden, Başkan adayı olduğu dönemde Türkiye hakkında skandal ifadeler kullanmıştı. 

Türkiye'de Erdoğan'a karşı muhalefeti açıkça desteklediğini belirten Biden, ''Erdoğan'a çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalefeti desteklediğimizi açıkça göstermeliyiz. Onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan'ı yenecek duruma gelmelerini sağlamalıyız" demişti. 

Biden'ın sözleri sonrası Trump'tan çarpıcı Erdoğan açıklaması

Joe Biden'ın Türkiye ve Erdoğan ile yaşadığı krizler, gerilimler, sorunlar

KILIÇDAROĞLU'NUN 'DOSTLARIMIZ' SÖZLERİ...

Biden'in sözleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde "Önümüzdeki ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız" açıklamasını akıllara getirmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?