banner29

Biden'ın ilk vaadi Müslümanlar oldu!

Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden Pazartesi günü, cumhurbaşkanı seçilirse, Başkan Donald Trump’ın görevdeki ilk gününde Müslüman seyahat yasağını kaldıracağına söz verdi. İşte Biden'ın o açıklamaları...

Dünya 04.11.2020, 17:43 04.11.2020, 17:55
Biden'ın ilk vaadi Müslümanlar oldu!

Müslüman yasağını birinci gün sona erdireceğim. Birinci gün. Jabara-Heyer Nefret Yasası ve Irk ve Dini Profil Oluşturmayı Sonlandırma Yasası gibi nefret suçları yasasını geçirmek için Kongre ile birlikte çalışacağım , ”dedi. Biden, ülkenin Emgage Action’ın ev sahipliğinde bir çevrimiçi konferans olan Milyon Müslüman Oyları Zirvesi’nin katılımcılarına en büyük Müslüman-Amerikan siyasi grubu.

Trump’ın 2017′de başkan olarak ilk eylemlerinden biri, çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkeden (İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen) gelen yolcuların ABD’ye girişlerini 90 gün süreyle askıya almak oldu. Yürütme emri , dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarında kaos yarattı ve yasağa karşı açılan davalar hızla takip etti.

Federal yargıçların ilk yasağın uygulanmasını yasaklamasının ardından Trump, federal mahkemelere de hızla bağlanan ikinci bir yasak çıkardı.

Bir yasağın üçüncü versiyonu 2017 sonbaharında Beyaz Saray tarafından yayınlanan ve bu bir altı çoğunluğu Müslüman ülkeler ve olmayan iki çoğunluk Müslüman ülkelerde uygulanmıştır. Ertesi yıl, Yargıtay, bugün yürürlükte olan üçüncü yasağın anayasaya uygunluğunu onayladı.

Pazartesi günü konuşan Biden, “Donald Trump’ın aşağılık Müslüman yasağıyla siyah ve kahverengi insanlara saldırısını ilk hissedenlerin Müslüman topluluklar olduğunu söyledi. Bu kavga, Trump’ın azınlıklara karşı yaklaşık dört yıldır sürekli baskı, hakaret ve saldırılarla dolu bir başlangıç ​​barajıydı.

Biden , son üç yılda Amerika’da bildirilen nefret suçlarındaki artışa ve yakın zamanda açık bir şekilde İslamofobik görüşlerini ifade eden Trump’ın siyasi olarak atanan birkaç kişisine işaret etti .

Biden, “Donald Trump, sözleriyle, politikalarıyla, atamalarıyla ve eylemleriyle bu ülkedeki nefret alevlerini her yönden körükledi” dedi.

Trump’ın kampanya sözcüsü Courtney Parella, CNBC’ye şunları söyledi: “Başkan Trump, inancımızın bir ulus olarak bizi birleştiren şey olduğunu anlıyor. Tüm Amerikalılar için dinsel özgürlükleri kararlı bir şekilde savunmaya devam edecek. ”

Real Clear Politics’in anket ortalamasına göre Biden şu anda ulusal anketlerde ortalama 8,6 puanla Trump’a liderlik ediyor . Ve Müslümanların anketleri sınırlı olsa da, 2018 Pew Research araştırması , Amerikalı Müslümanların yalnızca% 13′ünün Cumhuriyetçi olarak tanımlandığını ortaya çıkardı ve bu sayı, son on yılda çok az değişti.

Bununla birlikte, şimdiye kadar, yeniden seçim kampanyasında, Trump geleneksel olarak kendisini desteklemeyen gruplara ulaşmaya pek ilgi göstermedi, bunun yerine Konfederasyon anıtları ve tabanını heyecanlandıran kanun yaptırımı gibi konuları savunmayı tercih etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?