banner29

Devlet başkanı patladı! Ülkemi rahat bırak...

Paskalya gününü kana bulayan saldırıları üstlenmiş olan DAEŞ'e "Ülkemi rahat bırak" diye seslenen Sirisena, saldırıların planlanması ve yönetilmesinin yabancı bir beynin işi olabileceğini söyledi.

Dünya 01.05.2019, 14:45
Devlet başkanı patladı! Ülkemi rahat bırak...

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, 21 Nisan'da otel ve kiliselere düzenlenen terör saldırılarıyla ilgili Sky News'a değerlendirmelerde bulundu. Güney Asya'daki ada ülkesini 253 can ve 500 yaralı alarak sarsan saldırıyı üstlenen DAEŞ'e "Ülkemi rahat bırak" diye seslenen Sirisena, Paskalya gününü kana bulayan saldırıların yabancı bir beyin tarafından planlanmış ve yönetilmiş olabileceğini dile getirdi.

RAMAZAN ALARMI

Reuters'e konuşan bir hükümet kaynağı, pazartesi başlayacak Ramazan öncesi militanların yeni saldırılar düzenlemesi beklendiğinden tüm güvenlik güçlerinin en yüksek alarma geçirildiğini söylerken, Sirisena da küçük bir grup Sri Lankalının son 10 yılda yurtdışına çıkıp militan eğitimi aldıklarının farkında olduklarını belirtti.

KÜÇÜK ÜLKELERİ HEDEF ALMAK DAEŞ'İN YENİ STRATEJİSİ Mİ?

Soruşturmaya göre Paskalya saldırılarında kullanılan bombaların Sri Lanka'da imal edildiğini aktaran Devlet Başkanı, DAEŞ'in daha küçük ülkelere saldırmak gibi yeni bir strateji benimsemiş olabileceği uyarısı yaptı.

Polis saldırıyı düzenleyen militanların bağlı olabileceği gruplar olarak Ulusal Tevhid Cemaati ve Cemiyetül Millatu İbrahim üzerinde duruyor.

5 YIL SONRA İLK BAĞDADİ VİDEOSU TESADÜF MÜ?

Pazartesi günü DAEŞ tarafından örgütün lideri Ebubekir Bağdadi'nin 5 yıl önce Irak'ın Musul kentinde 'hilafet' ilan etmesinden beri ilk kez görüntüleri yayımlandı.

Videoda Bağdadi varsayılan kişi, Sri Lanka'daki bombalı saldırıların, DAEŞ'in Suriye'de elinde tuttuğu son yerleşim olan Baguz'u kaybetmesinin misillemesi olduğunu söyledi.

Sri Lanka Devlet Başkanı ise DAEŞ'e bir mesajı olduğunu söyledi: "Ülkemi rahat bırak."

ULUSLARARASI BAĞLANTILARDAN ŞÜPHELENİLİYOR

DAEŞ lideri Bağdadi'ye ait olduğu söylenen yeni görüntüler ortaya çıktı

Sri Lankalı yetkililerin önceki açıklamalarında saldırganların uluslararası bağlantılarından şüphelenildiği, ama bağlantıların doğasının tam bilinmediği belirtilmişti. Sri Lanka'nın yürüttüğü soruşturmaya ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Interpol ve açıklanmayan yabancı istihbarat servisleri yardım ediyor.

Ülkenin istihbaratı, Paskalya saldırılarını düzenlenmesinde Tamil vaiz Zahran Haşim'in kilit rol oynadığı, gruba liderlik eden Haşim'in saldırıları gerçekleştiren 9 intihar bombacısından biri olduğu kanaatinde.

Sri Lanka'da nüfusun çoğunluğu, Budist inanış mensubu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?