banner30

banner29

Hafter için sonun başlangıcı!

Libya’da darbeci Hafter cephesi peş peşe gelen yenilgilerin ardından pes etme noktasına geldi. UMH, 16 kargo uçağının tahliye için Beni Valid havaalanına indiğini duyurdu. Daha önce Hafter’e destek veren Tobruk merkezli Meclis’in 11 üyesi de siyasi çözüm talep etti.

Dünya 27.05.2020, 09:54 27.05.2020, 09:59
Hafter için sonun başlangıcı!

Libya’da Hafter cephesi peşpeşe gelen yenilgilerin ardından pes etmek üzere. Türkiye destekli meşrû Libya ordusu, Vatiyye askeri üssünü darbecilerden temizlemesi sonrası geçtiğimiz cumartesi gününden beri Hamza, Yermuk, Surik ve Amarat kamplarını da ele geçirdi. Trablus hükümetinin Hafter’e yönelik sürdürdüğü Öfke Volkanı Operasyonu kapsamında ayrıca başkent güneyindeki Savarih, Haltat, Hamra, Halla ve Selahaddin bölgeleri Hafter’den geri alındı.

Mehmetçiğin danışmanlık hizmeti verdiği meşrû ordu, Vatiyye’nin ardından stratejik Terhune’yi de almak için hareket halinde. Libya ordusu hem Terhune’yi hem de Beni Valid’i boşaltmaları için Hafter milislerine 2 günlük süre verdi. Pazartesi başlayan geri sayım bugün saat 22.00’da dolacak.

Wagner geri çekildi

Türk SİHA’larınca desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) cephedeki başarısı Hafter destekçilerine geri adım attırdı. Bir yılı aşkın süredir Hafter saflarında bulunan Rus Wagner şirketi mensubu paralı askerlerin bölgeyi terk etmeye başladığı iddia ediliyor. UMH yetkilileri, 16 adet kargo uçağının Wagner lejyonerlerini götürmek için Beni Valid havaalanına indiğini kaydetti.

Rusya, geçtiğimiz hafta Hafter güçlerinin elindeki Pantsir hava savunma sistemlerinden 15’inin Türkiye yapımı SİHA’larca imha edilmesinin ardından Hafter’e desteğinde ısrarlı olacağı mesajı vermiş ve en az 8 adet savaş uçağını Suriye’den Libya’ya göndermişti. Bu nedenle Rus paralı askerlerinin tahliyesi iddiasına temkinli yaklaşılıyor. Nitekim sayıları 1600’ü bulan Rus askerlerin sadece Trablus güneyindeki cephe hattından geri çekildiği ve kargo uçaklarıyla Libya’nın başka bölgelerine nakledildiği sanılıyor.

Tobruk’tan ilginç adım

Wagner’in ön cepheyi terk edişinin ardından Hafter için bir kötü haber de yıllardır darbecinin yanında saf tutmuş Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nden geldi. Hafter’in sahada kaybettiğini gören Meclis üyesi 11 milletvekili, bir bildiri yayınlayıp ‘siyasi çözüm’ istedi. Hafter’in darbe girişimini reddettiklerini savunan Tobruklu vekiller, Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in siyasi çözüm girişimine destek verdiklerini kaydetti.

Akile Salih, Libya krizinin köklü çözümü için tarihi üç bölge (Trablus, Barka ve Fizan) temelinde bir yürütme organı oluşturulmasını istiyor. Geçtiğimiz günlerde Hafter destekçisi Mısır ve BAE de ‘ateşkes’ ve ‘siyasi çözüm’ü hatırlamış, Kahire yönetimine yakın bir bürokrat, BAE ve Mısır’ın Hafter’den desteğini çekmeye hazırlandığını ileri sürmüştü. Benzer bir mesajın dün ABD’nin Trablus Büyükelçisi’nden gelmesi dikkat çekti. Richard B. Norland, ABD’nin Libya’da BM tarafından tanınan meşrû hükümetin ortağı olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Norland, Libya’da silahla ya da terörü kullanarak yeni bir siyasi sistemi dayatmaya çalışan güçler olduğuna vurgu yaptı.

Yenişafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?