Hastaneye gitmesi için para bulunamayan Yemenli Amal vefat etti

Dünyanın gözünü Yemen’de açlığa çeviren 7 yaşındaki Amal Hüseyin vefat etti.

Hastaneye gitmesi için para bulunamayan Yemenli Amal vefat etti

Yürek yakıcı fotoğrafının The New York Times'da yayınlanmasının üzerinden henüz bir hafta geçmişti ki 7 yaşındaki Yemenli Amal Hüseyin'in vefat haberi geldi. Hüseyin, Perşembe günü bir mülteci kampında hayata gözlerini yumdu.

ANNE: KALBİM KIRIK, AMAL DAİMA GÜLÜYORDU

Annesi Meryem Ali bir telefon röportajında ağlarken “Kalbim kırık” dedi.  “Amal daima gülüyordu, şimdi diğer çocuklarım için de endişeliyim” diye konuştu.

Ölmeden önce Aslam'da bir sağlık merkezinde yatan Amal annesinin yanındaydı ve hemşireler her iki saatte bir sütle besliyordu ancak o düzenli olarak kusuyor ve ishalle mücadele ediyordu.

Kız çocuğunun sorumluluğunu alan Dr. Mekkia Mahdi, amal'ın saçlarını okşayarak gevşek derisine dokundu ve “Bakın, hiç et yok, sadece kemik” dedi.

Amal'ın annesi de hastaydı, kaldıkları mülteci kampındaki kirli suda yaşayan sineklerden geçen dang humması adlı bir hastalıktan ateşi yükselmişti.

Suudi hava saldırıları Amal'in ailesinin üç yıl önce dağdaki evlerinden kaçmalarına neden olmuştu. Yaşadıkları yer Suudi Arabistan sınırında ve Suudiler tarafından bölgede düşman İran'ın vekili Husilerin barınma yeri olarak görülüyordu. Bölge aynı zamanda saldırıların en şiddetli kısmının yaşandığı ve üç yıldır en az 18 bin hava saldırısının gerçekleştiği yerdi.

İSMİ UMUT DEMEKTİ

 Amal'ın ismi Türkçe'de “Umut” anlamına geliyordu ve on binlerce sivilin öldüğü bu savaşın yaralarına dünyanın dikkatini çekebileceği umut ediliyordu. Sadece geçtiğimiz yıl Yemen modern zamanların en yaygın kolera salgınına maruz kaldı ve 1 milyon kişi koleradan etkilendi.

Amal halen hasta olduğu halde yeni gelen hastalar nedeniyle geçtiğimiz hafta evine geri gönderildi. Dr. Mahdi, “Bu yerinden edilmiş bir çocuktur; hem hastalıktan hem de yerinden edilmekten çekti. Onun gibi birçok vakamız var” diye konuştu.

PARASIZLIKTAN YENİ HASTANEYE GÖTÜRÜLEMEDİ

Aile küçük kızı saman ve plastikten yapılma kamp evine geri götürdü ancak yardım örgütleri tarafından verilen şeker ve pirinç de Amal'ı kurtarmaya yetmedi. Durumu kötüleşen çocuk 26 Ekim'de hastaneden ayrılışından üç gün sonra hayatını kaybetti.

Mahdi Amal'in annesini Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Abs'daki hastanesine götürmesini istedi ancak anne “Onu hastaneye götürecek param yoktu, mecbur eve getirdim” dedi.

KITLIKLA BOĞUŞAN ÇOCUK SAYISI 2 MİLYONA YAKLAŞTI

Ciddi anlamda yetersiz beslenmeye maruz kalan çocukların bugün Yemen'de sayısı 1.8 milyona ulaştı. Gelecek aylarda ise insan eliyle yaşatılan bu kıtlık felaketinin Körfez'i kaplamasından endişe ediliyor. 

BM ise acil yiyecek yardımına bağlı olarak yaşayan Yemenlilerin sayısının 14 milyonu bulacağı konusunda uyardı. Bu rakam Yemen'in toplam nüfusunun yarısına denk geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5