banner29

İran'da Kızılderili bir devlet başkanı

İran, Bolivya devlet başkanı Evo Morales'i konuk ederek, Amerika'ya adeta gözdağı verdi.

Dünya 03.09.2008, 00:57 19.07.2019, 22:09
İran'da Kızılderili bir devlet başkanı

Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile birlikte başlayan ilişkilerini diğer Latin ülkeleriyle de geliştiren İran, Chavez'den sonra Morales'i de konuk ederek, Amerika'ya adeta gözdağı verdi.

Tahran'da İran Cumhurbaşkanı tarafından en üst düzeyde karşılanan Bolivya'nın ilk yerli devlet başkanı olan Evo Morales, Amerika'ya rağmen İran ile ilişkilerini en üst düzeyde geliştirmek istediğini söyledi.

DÜNYAYA TALİP

Morales, Latin Amerika'nın artık özgür olduğunu kaydederek, İran ve Bolivya'nın sadece iki ülkenin kalkınması için değil, dünyadaki sorunların çözümü için de işbirliği yapmak istediğini kaydetti.

‘BİSMİLLAHİRAHMANİRRAHİM' İLE BAŞLADI

Konuşmasına ‘Bismillahirrahmanirrahim' ile başlayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise, coğrafi olarak iki ülkenin birbirine çok uzak olmasına rağmen fikirlerinin birbirine çok yakın olduğunu belirtti. Ahmedinejad, Bolivya ile ilişkilerini geliştirmek için her türlü adımı atacaklarını söyledi.

ABD YAKINLAŞMADAN RAHATSIZ

Amerika, düşman olarak gördüğü İran ve Latin Amerikan ülkeleri Venezuella ve Bolivya ile yakınlaşmasından endişe ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?