banner29

Kamala Harris'in Annesi Shyamala Gopalan Harris kimdir? Shyamala Gopalan nerelidir?

ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden'ın seçimi kazanmasının ardından başkan yardımcılığı koltuğuna Kamala Harris oturdu. Peki Kamala Harris kimdir? Kamala Harris'in Annesi Shyamala Gopalan Harris kimdir? Shyamala Gopalan nerelidir? İşte detaylar...

Dünya 07.11.2020, 21:26 07.11.2020, 22:24
Kamala Harris'in Annesi Shyamala Gopalan Harris kimdir? Shyamala Gopalan nerelidir?

ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden'ın seçimi kazanmasının ardından başkan yardımcılığı koltuğuna Kamala Harris oturdu. Peki Kamala Harris kimdir? Kamala Harris'in Annesi Shyamala Gopalan Harris kimdir? Shyamala Gopalan nerelidir? İşte detaylar...

İşte Harris'in yetenekli bir bilimsel araştırmacı ve aktivist olan annesi hakkında bildiklerimiz.

Shyamala Gopalan Harris, Hindistan'da doğdu. Daha sonra  Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Hindistan'ın Madras'ta (şimdi Chennai) doğan Gopalan, Hindistan'ı yalnız bıraktığında sadece 19 yaşındaydı. Delhi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra beslenme ve endokrinoloji alanında doktorasını aldığı California Üniversitesi, Berkeley'de okumaya gitti.

Dünyaca ünlü bir bilim insanıydı.

Gopalan, doktorasını aldıktan sonra UC Berkeley'de kaldı ve meme kanseri araştırmacısı oldu. Bu alandaki başarısı onu araştırma ve öğretmeye devam ettiği dünyanın dört bir yanındaki üniversitelere götürdü. Illinois Üniversitesi ve Wisconsin Üniversitesi'nde çalıştı, Fransa ve İtalya'da zaman geçirdi ve ardından Montreal'deki McGill Üniversitesi'nde görev aldı. Gopalan iki kızını da Kanada'ya getirdi. Kamala, 12 yaşından lise mezuniyetine kadar orada yaşadı.

Gopalan'ın meme kanseri araştırması oldukça etkili oldu. Breast Cancer Action'ın ölüm ilanı, çalışmaları "progesteron ve hücresel reseptörünün meme biyolojisi ve kanserdeki rolü ile ilgili birçok ilerlemeyi ateşledi" dedi . "Göğüs kanserinden etkilenen kadınların dünyası, içinde varlığı nedeniyle daha iyi bir şekilde değişti."

Gopalan bir sivil haklar aktivistiydi ve kocasıyla bir protestoda tanıştı.

1960'larda Gopalan, kocası ve çocuklarının babası olacak adamla tanıştı: Donald J. Harris.

Her ikisi de (Jamaika'dan Harris) UC Berkeley'de doktora yapan göçmenlerdi ve sivil haklar hareketine aktif olarak dahil oldular; bir protestoda tanıştılar. Çift, 1963'te evlendi ve zaman zaman kızlarını bile getirerek harekete dahil oldu.

Harris, Biden'ın koşucu arkadaşı olarak ilk halka açık konuşmasında , "Oakland sokaklarında, öğrenciler olarak, adalet denen şey için yürürken ve bağırarak bu şekilde tanışmışlar," dedi . Ben de bunun bir parçasıydım. Ailem beni bebek arabama sıkıca bağlanarak protestolara götürürdü "

Gopalan ve Harris nihayet 1970'lerin başında, Kamala 7 yaşındayken boşandı, ancak Gopalan ırksal eşitlik için savaşmaya devam etti . Beyaz olmayan öğrencilere akıl hocalığı yaptı, göğüs kanseriyle mücadele eden Afrikalı-Amerikalı kadınlara danışmanlık yaptı ve kızlarına siyasi aktivizm aşıladı.

Kamala Harris, 2019 otobiyografisi The Truths We Hold'da "Annem siyasi aktivizm ve sivil liderliğin doğal olarak geldiği bir evde büyümüştü" diye yazdı . "Annem her iki büyükbabamdan da keskin bir siyasi bilinç geliştirdi. Tarihin bilincindeydi, mücadele bilincindeydi, eşitsizliklerin bilincindeydi. Ruhuna damgalanmış bir adalet duygusuyla doğdu."

Sayısız öğrenciye rehberlik etti.

Ölüm ilanına göre, Gopalan bir bilim insanı olarak zamanının çoğunu laboratuvarında öğrencilere ders vererek ve onlara yardım ederek geçirdi. Bu öğrencilerin çoğu kendi geçmişine benzer geçmişlere sahipti.

Ölüm ilanında, "Genellikle renkli ve ailelerinde bilim alanında kariyer peşinde koşan ilk öğrenciler olan bu öğrenciler hevesle Shyamala'nın akıl hocalığını aradılar, bu da çoğu zaman hayattaki dersleri kapsayacak şekilde laboratuarın ötesine uzanıyor . " Dedi . "İster bir öğrencinin UC bürokrasisiyle müzakere etmesine, uygun fiyatlı bir daire bulmasına veya ev yapımı bir yemeğin tadını çıkarmasına yardım ediyor olsun, Shyamala oradaydı."

Gopalan ayrıca iş ahlakı ve öğrencilerine olan bağlılığıyla da tanınıyordu. 

Kamala ve annesi çok yakındı.

Gopalan boşandıktan sonra, Kamala ve Maya'yı çoğunlukla bekar bir anne olarak büyüttü. Bu düzenleme nedeniyle, Kamala ve annesi inanılmaz derecede yakın bir ilişki geliştirdi, Kamala'nın hala inanılmaz derecede biçimlendirici olarak gördüğü bir ilişki.

In 2020 Demokratik Ulusal Kongre konuşmasında , Senatör Harris yoğun annesi hayatının üstündeki etkisini tartıştı. Gopalan'ın cesareti ve güçlü ahlaki kodunun kendisini hem bir kişi hem de bir politikacı olarak nasıl şekillendirdiğini kaydetti.

Harris annesi için "Bize ailemizi dünyamızın merkezinde tutmayı öğretirken, bizi kendimizin ötesinde bir dünya görmeye itti," dedi. "Bize tüm insanların mücadeleleri konusunda bilinçli ve şefkatli olmayı öğretti. Kamu hizmetinin asil bir amaç olduğuna ve adalet için savaşmanın paylaşılan bir sorumluluk olduğuna inanmak."

Harris, 2009 yılında kolon kanserinden vefat eden annesini açıkça özlüyor olsa da, mirasını sürdürmeye büyük önem veriyor.

"Annem bana başkalarına hizmetin yaşama bir amaç ve anlam verdiğini öğretti. Ve ah, bu gece burada olmasını ne kadar isterdim ama bana yukarıdan baktığını biliyorum. O 25 yaşındaki Hintli kadını düşünmeye devam ediyorum - hepsi Kaliforniya, Oakland'daki Kaiser Hastanesinde beni doğurdu, ”dedi Harris. "O gün, muhtemelen şu sözleri söylerken karşınızda olacağımı asla hayal edemezdi: Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcılığı adaylığını kabul ediyorum."

Harris, annesinin mirasını onurlandırmaya devam ediyor.

Gopalan 70 yaşında vefat etti, ancak on bir yıl sonra her iki kızı da annelerinin etkisinin hayatlarında sürekli olarak mevcut olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Gelen bir 2018 New York Times op-ed Senatör Harris sağlık erişilebilirlik bağlamında kanserli annesinin savaş hakkında ve ona siyasi kariyerini ilham yazdı.

Harris, "Ve onu her gün özlememe rağmen, nereye gidersem gideyim onu ​​yanımda taşıyorum. Savaştığı savaşları, bana öğrettiği değerleri, hepimiz için sağlık hizmetlerini iyileştirme taahhüdünü düşünüyorum," diye yazdı. "Yeryüzünde Shyamala Gopalan Harris'in kızı olduğumu söylemekten daha çok değer vereceğim. Daha iyi bir sağlık sistemi için savaşmaya devam ederken, bunu onun adına yapıyorum."

Harris, sosyal medya, siyasi reklamlar veya halka açık adresler aracılığıyla annesi hakkında sık sık konuşmaya devam ediyor. Gopalan, kızlarının yaşamları üzerinde açıkça büyük bir etki yarattı ve yapmaya da devam ediyor.

Kamala, bir 2019 Instagram gönderisinde, "Eve bir şeyden şikayet ederek gelirseniz, 'Peki bu konuda ne yapacaksın?' Diyecek türden bir ebeveyndi. "Ben de Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığına aday olmaya karar verdim."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?