Kral Selman'dan Prens Selman'a uyarı

Suudi Arabistan Kralı Selman'ın açıklamaları Veliaht Prens Selman için ne anlama geliyor.

Kral Selman'dan Prens Selman'a uyarı

Haber7'den Taha Dağlı'nın analiz haberine göre Kral Selman, veliaht Prens Selman'a uyarı mahiyetinde açıklamalar yaptı.

Kral Selman bugün bir konuşma yaptı. Kaşıkçı cinayetinin bir numaralı şüphelisi olan oğlu Muhammed bin Selman için “İnsan kaynaklarını geliştirmeye ve gençliği geleceğin mesleklerine hazırlamaya odaklansın” dedi.

Kaşıkçı krizinin göbeğindeki ülke olan Suudi Arabistan'da Kral Selman dün bazı açıklamalar yaptı.

Kaşıkçı'dan tek kelime bahsetmedi. Ancak “üstü kapalı” denilebilecek türden çok önemli mesajlar verdi. Oğlu, cinayetin bir numaralı zanlısı. Aynı zamanda Veliaht prens.

Dünyanın gözü Riyad'da, Muhammed bin Selman'ın azledilmesi isteniyor. En azından son bir yıldır olduğu gibi “artık tüm ipler onun elinde kalmasın” diyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Kral Selman öncelikle Suudi Başsavcılığının yürüttüğü ve Muhammed bin Selman'ı aklayan soruşturmaya itibar edecekleri mesajını verdi. Kaşıkçı lafı etmeden “adalete hizmet için görevlerini yerine getiren Suudi yargısı ve başsavcılığını alkışlıyorum” dedi.

Hemen arkasından da şöyle bir laf etti, “Muhammed bin Selman'dan insan kaynaklarını geliştirmeye odaklanmasını istiyorum” dedi.

Kral o sözleri söylerken Suudi Arabistan'ın vizyon projesi olan 2030'dan bahsediyordu. Bu projenin insan kaynaklarıyla ilgilenme görevini oğluna verdi.

O cümleler, “bu veliahda verilen ekstra bir görev” olarak değil de, daha çok “sen siyaset yerine insan kaynaklarına bak” gibi bir mesaj olarak yorumlandı.

Bu konuyla ilgili yapılan yorumlarda “Kral Selman oğlu Muhammed bin Selman'ın yetkilerini kısıtlıyor” sonucu ağırlıktaydı.

Muhammed bin Selman'ın son bir yıldır izlediği politikada reformlar dikkat çekiyordu. Daha ılımlı, hoşgörüye dayalı bir islam modeli talebi vardı.

Kral Selman oğlunun çok eleştirilen ABD-İsrail eksenli bu siyasi değişikliğe de nokta koyan cinsten de bir açıklama yaptı ve “Suudi Arabistan şeriata bağlıdır” dedi.

Muhammed bin Selman'ın ABD-İsrail eksenli siyasetinin sonuçlarından biri Kudüs'ün hukuk dışı şekilde İsrail'in başkenti ilan edilmesi ve Filistin topraklarındaki Filistinlilerin sürülmesini içeren yüzyılın anlaşması projesiydi.

Kral oğlunun yine çok tepki alan bu politik duruşuna da üstü kapalı şekilde sert yanıt verdi.

“Birinci önceliğimiz Filistin meselesidir ve Filistinliler haklarını geri alana kadar da öyle kalacaktır” dedi.

Bu sözler de çok dikkat çekiciydi. İsrail bir süredir Muhammed bin Selman'ı kullanarak Filistin toprakları üzerinde dilediğini yapma cüretine girişmişti. Ancak Kral Selman “Filistin önceliğimiz” diyerek oğlunun İsrail eksenli politikalarına set çekti.

Kral Selman'ın sözlerinden anlaşılanların özetlersek, şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor.

-Kaşıkçı krizinde Suudi yargısının dediği olacak.
-Ancak buna rağmen Muhammed bin Selman'a tenzil-i rütbe uygulanacak.
-Muhammed bin Selman'ın onayladığı gibi Filistin politikasında İsrail-ABD'nin dediği olmayacak.
-Yine Muhammed bin Selman'ın hayata geçirdiği ve Suudi Arabistan'ı dizayn etmeye yönelik İsrail tarzı reformlar reddedilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5