banner29

Meksikalı uyuşturucu baronu 'El Chapo', ABD'ye iade edildi

"El Chapo" (Bücür) lâkaplı Meksikalı uyuşturucu çetesi lideri Joaquin Guzman ABD'ye iade edildi.

Dünya 20.01.2017, 11:27 02.12.2018, 10:39
Meksikalı uyuşturucu baronu 'El Chapo', ABD'ye iade edildi

Meksika Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Guzman'ın avukatları tarafından yapılan ABD'ye iade kararına itirazın Meksika federal mahkemesi tarafından reddedildiği belirtildi. Açıklamada, Meksika'nın Ciudad Juarez kentinden bir uçağa bindirilen Guzman'ın, ABD'nin New York kentine götürüldüğü bilgisine yer verildi.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Guzman'ın ABD'ye iadesi için Meksika hükümetinin yardım ve desteğinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

ABD'de en az altı suçtan yargılanması beklenen Guzman'ın cinayet, kaçakçılık, kara para aklama ve komplo kurma iddialarıyla karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

Meksika'nın 1 numaralı aranan kişisi olan Guzman, dünyanın en büyük uyuşturucu örgütü olarak kabul edilen Sinaloa Cartel'in lideri olarak biliniyor. ABD’nin kuzeyindeki Chicago kenti, on binlerce üyesi olduğu düşünülen Sinaloa uyuşturucu çetesinin lideri Guzman’ı 2013’te "Bir Numaralı Halk Düşmanı" ilân etmişti. Chicago en son 1930’da meşhur mafya lideri Al Capone’a aynı unvanı vermişti.


1993 yılında hapse giren Guzman, 2001’de çamaşır sepetine girerek hapisten kaçmıştı. Guzman, 23 Şubat 2014’te Meksika'nın kuzeybatısındaki Sinaloa eyaletinde ABD ve Meksika'nın ortak operasyonunda yakalanmıştı. Guzman sevenleri tarafından zenginden alıp fakire veren bir figür olarak görülüyor. Guzman’ın 2014’te yakalanması, Sinaloa eyaletinin merkezi Culiacan’da sevenlerinin protesto gösterisine neden olmuştu

61 yaşındaki Guzman’ın 12 Temmuz 2015'te ise sıkı korunan bir hapishaneden havalandırmalı, aydınlatmalı bir tünele kurulmuş raylı sistemle kaçması, Meksika yönetimine dâir soru işaretlerini artırmıştı.
Guzman, 2001 ve 2015 yıllarında Meksika'da iki yüksek güvenlikli cezaevinden kaçtıktan sonra Ocak 2016'da tekrar yakalanmıştı.

Ocak 2016'da yakalanmadan hemen önce Hollywood'lu aktör Sean Penn ile Rolling Stone dergisi için Meksika'da bir ormanda röportaj yapan Guzman, "Dünyada herkesten çok uyuşturucu satıyorum. Kamyonlar, tekneler, uçaklar ve denizaltılardan oluşan bir filom var" ifadesini kullanmıştı.

ABD hükümeti tarafından "Dünyanın en acımasız, tehlikeli ve korkulan insanı" olarak tarif edilen Guzman, ayrıca Interpol tarafından aranıyordu.
Guzman defalarca Forbes'un "Dünyanın En Güçlü 100 Kişisi" listesinde yer almıştı.

 

Yorumlar (1)
Seyyid Mustafa 1 yıl önce
بسم الله الرحمن الرحیم

Zekâlarını kullanan kullara selamlar.
Burada uzun bir tanıtım olmadan sizinle paylaşmak istediğim konulara değineceğim
Soru şu ki, Müslüman dünyasının çoğunluğu neden yoksulluk, yetersizlik ve çaresizlik içinde?

Müslümanlar neden İslam'ın ortaya çıkışından geçen 1400 yıl içinde maddi ve manevi yoksulluğu ortadan kaldıramadı ve bilim, bilgi ve mantıktan başka uluslar kader yararlanamadı?
İslam'da bir zafıyet veya sorun mı var, yoksa propagandacılar, dıyanet veya Müslüman toplumunda sorun mu var?
Ben sorunun , Kuran'ın anlayışının eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum.
bunu kanıtlamak için kurandan kaç süre ve ayete deyınıp ve açıklamalarda bulunacağım .
Sure. Ahkaf 29-31
29
وَإِذْ صَرَفْنَا إِلَيْكَ نَفَرًا مِنَ الْجِنِّ يَسْتَمِعُونَ الْقُرْآنَ فَلَمَّا حَضَرُوهُ قَالُوا أَنْصِتُوا ۖ فَلَمَّا قُضِيَ وَلَّوْا إِلَىٰ قَوْمِهِمْ مُنْذِرِينَ ﴿٢٩﴾
30
قَالُوا يَا قَوْمَنَا إِنَّا سَمِعْنَا كِتَابًا أُنْزِلَ مِنْ بَعْدِ مُوسَىٰ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ وَإِلَىٰ طَرِيقٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿٣٠﴾

31
يَا قَوْمَنَا أَجِيبُوا دَاعِيَ اللَّهِ وَآمِنُوا بِهِ يَغْفِرْ لَكُمْ مِنْ ذُنُوبِكُمْ وَيُجِرْكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ ﴿٣١﴾

29. Hani Kur'an'ı dinlemek üzere cinlerden bir grubu sana yöneltmiştik. Onlar, onun huzuruna gelince(3) birbirlerine, "Susun!" dediler. Kur'an'ın okunması bitince de uyarıcı olarak kavimlerine döndüler.

(3) "Onun huzuruna" ifadesindeki "o" zamiri, "okunmakta olan Kur'an" ya da "Hz. Muhammed" şeklinde anlaşılmaya müsaittir.
30. Dediler ki: "Ey kavmimiz! Şüphesiz biz, Mûsâ'dan sonra indirilen, kendinden önceki kitapları doğrulayan, gerçeğe ve doğru yola ileten bir kitap dinledik."

31. "Ey kavmimiz! Allah'ın davetçisine uyun, ona iman edin ki, günahlarınızı bağışlasın ve sizi elem dolu bir azaptan kurtarsın."

Bu ayetlerden, Jinlerın Arap diline hakim olduklarını ve Kur'an'ın izleyicileri arasında olduklarını görüyoruz. Şimdi soru şudur: Eğer Jinler insan değilse, neden Peygamberlerı insanlar arasından gönderiliyor ? Eğer cınler insanlar (beşer)değilse, din kurallarını nasıl yerine getirecekler? Örneğin hac ıcın neyı kurban edecekler , abdest nasıl alacaklar , miras sorunları ne olacak, kan parası ve kısas onlarda nasıl olacak? Ya da hangı hükümler ınsanlar ve hangısı cınler ıcın gecerlıdır .
Eğer cinler insan (beşer)gıbı varlıklar degıl se?
Neden Kuran’da bunun uzerıne acıklama bulun muyor?
Yanlız cınler Insandan önce ve Ateş den yaratılmıslar.( enerji madeye dunusu)

Sure Saffet 158 - 160 ve tevbe 31
157
فَأْتُوا بِكِتَابِكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿١٥٧﴾
158
وَجَعَلُوا بَيْنَهُ وَبَيْنَ الْجِنَّةِ نَسَبًا ۚ وَلَقَدْ عَلِمَتِ الْجِنَّةُ إِنَّهُمْ لَمُحْضَرُونَ
159
سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يَصِفُونَ
157. Eğer doğru söyleyen kimseler iseniz getirin (bu delili içeren) kitabınızı!

158. Allah ile cinler arasında da nesep bağı kurdular. Oysa cinler de kendilerinin Allah'ın huzuruna getirileceklerini bilirler.

159. Allah, onların nitelendirdiği şeylerden uzaktır, yücedir.

Tevbe 30
30
وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَقَالَتِ النَّصَارَى الْمَسِيحُ ابْنُ اللَّهِ ۖ ذَٰلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ ۖ يُضَاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ ۚ أَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
30. Yahudiler, "Üzeyr, Allah'ın oğludur" dediler. Hıristiyanlar ise, "İsa Mesih, Allah'ın oğludur" dediler. Bu, onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkâr etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah, onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!


Safat Suresi'nde, Ehlı kıtabın bır kısmının tanrı ve cınlerın (beşer)arasında akrabalık bagı olduğuna ınnandık ları ortaya çıkıyor.
Tevbe suresınde yahudıler üzeyr ve hırıstıyanların ısa mesıh Allah’ın oglu olduguna ınandık ları ortaya çıkıyor.
Buradan bezı peygemberlerın cınlerden (beşer)
Oldukları ortaya çıkıyor.
Soylen mesı gerekıyorkı seytan ya ıblısde
Cınlerden sayılıyor.
Kahf süresi a 50 -51
50
وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ ۗ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيَّتَهُ أَوْلِيَاءَ مِنْ دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ ۚ بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلًا ﴿٥٠﴾
51
مَا أَشْهَدْتُهُمْ خَلْقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلَا خَلْقَ أَنْفُسِهِمْ وَمَا كُنْتُ مُتَّخِذَ الْمُضِلِّينَ عَضُدًا
50. Hani biz meleklere, "Âdem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Hâlbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!
51. Ben onları ne göklerin ve yerin yaratılışına, ne de kendilerinin yaratılışına şahit tuttum. Saptıranları da hiçbir zaman yardımcı edinmiş değilim.

Burada Rahman Suresi'nin, cınler ve insanların ortak olarak ele alındığını ve ortak ıntereselerının olduğunu gösteren kaç ayetıne atıfta bulunuyorum.
(38) فَيَوْمَئِذٍ لَا يُسْأَلُ عَنْ ذَنْبِهِ إِنْسٌ وَلَا جَانٌّ (39) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (40) يُعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِيمَاهُمْ فَيُؤْخَذُ بِالنَّوَاصِي وَالْأَقْدَامِ (41) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ
53) مُتَّكِئِينَ عَلَى فُرُشٍ بَطَائِنُهَا مِنْ إِسْتَبْرَقٍ وَجَنَى الْجَنَّتَيْنِ دَانٍ (54) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (55) فِيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ (56) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (57) كَأَنَّهُنَّ الْيَاقُوتُ وَالْمَرْجَانُ (58) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (59) هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ (60) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (61) وَمِنْ دُونِهِمَا جَنَّتَانِ (62) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (63) مُدْهَامَّتَانِ (64) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (65) فِيهِمَا عَيْنَانِ نَضَّاخَتَانِ (66) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (67) فِيهِمَا فَاكِهَةٌ وَنَخْلٌ وَرُمَّانٌ (68) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (69) فِيهِنَّ خَيْرَاتٌ حِسَانٌ (70) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (71) حُورٌ مَقْصُورَاتٌ فِي الْخِيَامِ (72) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (73) لَمْ يَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ
قَبْلَهُمْ وَلَا جَانٌّ (74) فَبِأَيِّ آلَاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ (75)

38. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

39. İşte o gün ne insana, ne cine günahı sorulmayacak.(3)

(3) Çünkü her şey kayıt altına alınmıştır.
40. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

54. Onlar astarları kalın ipekten olan döşeklere yaslanırlar. Bu iki cennetin meyveleri (zahmetsizce alınacak kadar) yakındır.

55. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

56. Oralarda bakışlarını sadece eşlerine çevirmiş dilberler vardır. Onlara eşlerinden önce ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.

57. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

58. Onlar sanki yakut ve mercandır.

59. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

60. İyiliğin karşılığı, yalnız iyiliktir.

61. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

62. Bu iki cennetten başka iki cennet daha vardır.

63. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

64. O iki cennet koyu yeşil renktedir.

65. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

66. İçlerinde kaynayan iki pınar vardır.

67. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

68. İçlerinde her türlü meyve, hurma ve nar vardır.

69. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

70. Onlarda huyları güzel, yüzleri güzel dilberler vardır.

71. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

72. Onlar, çadırlara kapanmış hurilerdir.

73. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?

74. Onlara, eşlerinden önce ne bir insan ne bir cin dokunmuştur.

75. O hâlde, Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?


Cinlerin insan olduğunu kanıtlayan başka birçok
ayet var, burada surelerin ve ayetlerin numaralarını kaydediyorum.
15 ayet 26-28 , S 17 a88 , S 18 a 50, S 27 a 17 , S 32 a 13 , S 34 a 12-13 , S36 a 41 ,S 6 a 128-131 , S 6 a 111-113 , S 38 a 37 , S 41 a 25 ve 72 sürenın tamamı.
Dıkat ayet numaraları bır artı ve ya eksik olabılır.

Değerli okuyanlar Gördüğünüz gibi,
Benım bütün yazdıklarım kurana dayanarak ortaya çıkmaktadır.eger bırılerı bu gerceklerı
Kabul etmıyorsa . Ozamam kurandan argümanlarını getır sınler.
Son olarak
Konunun yayılmasının amacı,gerceklerın ortaya çıkmasıdır.
eğer böyle basit bir konu henüz Müslüman dünyası ve muhalefet tarafından anlaşılmamışsa,
Eceba bunlar Tanrı’yı,kıyametı, cennetı ve cehenemı mı anlamıslar ?
Saygılar
Seyyed müstafa mekkı


Von meinem iPhone gesendet
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?