banner29

Merkel göçmenlerden korktu Türkiye'ye gelecek!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan göçmen mutabakatının korunması için gelecek ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da bir görüşme gerçekleştirecek.

Dünya 27.12.2019, 10:58
Merkel göçmenlerden korktu Türkiye'ye gelecek!

Alman gazetesi Sueddeutsche Zeitung, Suriye’deki çatışmaların yeni bir göçmen dalgası yaratacağından endişe eden Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Erdoğan ile göçmen mutabakatını görüşmek için Ankara'ya geleceğini duyurdu.

Alman hükümet sözcüsü basının iddialarını doğrulamayı reddederken, Merkel’in gezi planlarının her zaman muhtemel diplomatik ziyaretlerden önceki hafta açıklandığını vurguladı.

Diğer yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü yaptığı açıklamada, Suriye ve Rusya’nın muhaliflerin kontrolündeki İdlib’de yaptığı operasyonlar sonucu 80 binden fazla göçmenin Türkiye’ye doğru yola çıktığına, fakat ülkenin yeni bir mülteci akınına hazır olmadığına yer verdi.

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

AB-TÜRKİYE MÜLTECİ MUTABAKATI

AB ve Türkiye arasında yapılan mülteci mutabakatı, Avrupa Birliği ülkelerine kaçak yollarla varan göçmenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesini ve bunun karşılığında da Türkiye’de yasal olarak kalan Suriyelilerin Avrupa’da mülteci olarak kabul edilmesini içeriyor.

Mülteci anlaşmasının karşılığında ise Türkiye’ye 6 milyar euroluk finansal yardım, Türkiye vatandaşlarına AB ülkeleri için vize kolaylığı ve Türkiye’nin AB’ye girme sürecinin hızlandırılması yer alıyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye’ye vaat ettiği vize serbestini tanımaması gerekçesiyle Temmuz 2019'da, “geri kabul” anlaşmasının askıya alındığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?