banner30

banner29

Müttefik güçler çatışması: "5-6 ABD askeri öldü"

Afganistan'da ABD Özel Kuvvetler askerleri ile Afgan güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Dünya 09.02.2020, 12:35
Müttefik güçler çatışması: "5-6 ABD askeri öldü"

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, ABD güçlerinin Taliban'a karşı Afgan askeri güçlerine destek verdiği Nangarhar vilayetinde iki müttefik güç arasında çatışma yaşandı. 

ABD'nin Afganistan'daki askeri komutanlığı sözcüsü Sonny Leggett tarafından yapılan açıklamada, "Nangarhar vilayetinde ABD ve Afgan güçleri, müşterek düzenledikleri operasyon sırasında direkt ateşe maruz kaldı" ifadesine yer verildi.

Afgan yetkililer: Çatışmada 5-6 ABD askeri ve 6 Afgan askeri öldü

NYT'ye konuşan Afgan yetkililer olayda '5 yada 6 Amerikan askerinin ve 6 Afgan askerinin öldüğünü' bildirirken, ABD'li askeri kaynaklar ise en az 6 Amerikan askerinin öldüğü ya da yaralandığı bilgisini paylaştı.

Bölge sakinleri, olayın yaşandığı bölgede askeri helikopterlerin uçtuğunu bildirdi. 

Çatışmanın sebebine dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, olayın ABD ve Afgan askerleri arasındaki bir tartışmadan mı yoksa Afganistan ordusuna sızmış Taliban üyelerince gerçekleştirilmiş bir saldırıdan mı kaynaklandığı da netlik kazanmış değil. 

Amerikalı askerlere yönelik Afgan askerlerce düzenlenen 'içeriden saldırılar', ülkedeki yabancı güçlerin en kritik güvenlik sorunlarından biri olarak sayılıyor.

Son yıllarda Afganistan'daki ABD askerlerinin azaltılmasıyla paralel olarak bu saldırılarda azalma kaydedilse de, ABD ve NATO'nun Afganistan'daki en üst rütbeli komutanı General Austin S. Miller dahi geçtiğimiz yıl benzer bir saldırıdan kıl payı kurtulmuştu. Miller'ın güneydeki Kandahar vilayetinde katıldığı bir toplantı sırasında bir Afgan askeri tarafından düzenlenen saldırıda, ABD'li komutanın yanında yürüyen Kandahar Emniyet Müdürü General Abdul Rezzak öldürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?