banner29

NATO ülkesinin askeri istihbaratı İsrail'i haritadan sildi…

Askeri istihbarat teşkilatı geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda yer alan harita tatışmalara neden oldu.

Dünya 14.05.2020, 20:57 14.05.2020, 21:00
NATO ülkesinin askeri istihbaratı İsrail'i haritadan sildi…

Alman Askeri istihbarat teşkilatı geçtiğimiz günlerde yayınladığı haritayla dikkatleri üzerine çekti. Öncelikle hemen belirtelim, Almanya’nın üç büyük istihbarat servisi bulunuyor. Dış istihbarattan sorumlu olan BND (Federal İstihbarat Teşkilatı), Askeri istihbarattan sorumlu olan MAD (Askeri Karşı Casusluk Teşkilatı). Ülke içi istihbarattan sorumlu BfV (Anayasayı Koruma Teşkilatı). İç istihbaratın ikinci adamının da bir Türk olduğunu hemen hatırlatalım. Sinan Selen halen BfV’nin en önemli isimlerinden.

ÜRDÜN TOPRAĞI OLARAK GÖSTERDİLER

Savunma Bakanlığı’na bağlı olan MAD,  geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda yer alan haritada İsrail’e yer verilmedi. Haritada İsrail Ürdün sınırları içerisinde gösterildi. Ortadoğu’ya ilişkin olarak yayınlanan haritada en ufak detaylar bile atlanmazken İsrail’in yok sayılması dikkatlerden kaçmadı. Olayın anlaşılmasının ardından yapılan yanlışlığın kasıtlı değil, iş kazası olduğu belirtildi. Haritayı hazırlayan memurun dikkatsizliği olarak geçiştirildi. İsrail haritaya sert tepki gösterdi. Yaşananların ardından MAD resmi sitesinden bir açıklama yayınlayarak bunun kasıtlı yapılmadığını açıkladı.

BİN 500’E YAKIN PERSONELİ VAR

MAD, ülke içinde ve dışında kontra espiyonaj faaliyetleri, terörle mücadele başlığı altında çeşitli faaliyetler yürütüyor. 1500’e yakın personeli olduğu tahmin edeline MAD, Almanya’nın en faal istihbarat teşkilatı. Ülkenin II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ve onun istihbarat teşkilatı CIA’nın arka bahçesine haline geldiği kabul gören bir gerçek.  Almanya içinde bulunduğu bu durumdan rahatsız olan çevrelerin olduğu da biliniyor.

DARBE PLANLIYORLAR İDDİASI

2018 yılında Almanya’da ilginç bir olay patlak vermiş. Ordunun içinde bir grup subayın darbe planladığı iddia edilmişti. Berlin merkezli TAZ gazetesinin iddiasın göre tamamı askerlerden oluşan ve aralarında bir albayın da bulunduğu hücre Almanya’daki siyasetçilere yönelik suikastlar yaparak, iç savaş çıkartacak, ve ardından darbeye kalkışacaktı. Bu haberin basında yer alması büyük bir şoka neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?