Netanyahu ile Trump Suriye'den çekilme kararını görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Donald Trump yaptıkları telefon görüşmesinde Washington'un Suriye'den çekilme kararını görüştü.

Netanyahu ile Trump Suriye'den çekilme kararını görüştü

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu ile  Trump'ın telefonda görüştüğü belirtildi.

İki liderin ABD'nin Suriye'den çekilme kararını ele aldıkları  aktarılan açıklamada, "Trump ve Netanyahu, İran saldırılarına karşı mücadelede  İsrail ile ABD arasındaki iş birliğinin artırılmasına yönelik fikir alışverişinde  bulundu." ifadesine yer verildi.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından Netanyahu ile Trump  arasında gerçekleşen bu ilk telefon görüşmesinin içeriğine ilişkin daha fazla  bilgi verilmedi.

Netanyahu, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin yaptığı  değerlendirmede "İran'ın Suriye'deki temerküz çabalarına karşı operasyonlarımızı  çok sert bir şekilde sürdüreceğiz. Bu iki sahadaki (Lübnan sınır hattı ve Suriye)  çalışma hızımızı düşürmeyeceğiz, bilakis daha da güçlendirerek artıracağız."  demişti.  İsrail Başbakanı dün ABD'nin Suriye'den çekileceği haberleri basına  yansıdıktan sonra yaptığı açıklamada da hem Başkan Trump hem de ABD Dışişleri  Bakanı Mike Pompeo'yla karar öncesi telefonla görüştüğünü ve Washington  yönetiminin kendisini çekilme kararına ilişkin bilgilendirdiğini söylemişti.

Netanyahu dünkü açıklamasında ayrıca çekilmenin ABD'nin kendi kararı  olduğunu vurgulayarak "Çekilme takviminin nasıl uygulanacağı ve bize etkilerinin  neler olabileceği üzerinde çalışmalar yürüteceğiz. İsrail'in güvenliğinin devamı  ve bölgede güvenliğimizin sağlanması için gerekli adımları atacağız." ifadelerini  kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5