banner30

banner29

Papa açıkladı! Ateistler tek bir şartla cennete gidebilir...

Hristiyan Katolik dünyasının lideri Francis, "Ateistler vicdanlarına göre hareket ederse cennete gidebilirler." ifadesini kullandı.

Dünya 18.08.2019, 16:07 18.08.2019, 16:53
Papa açıkladı! Ateistler tek bir şartla cennete gidebilir...

Papa Francis, İtalyan gazete La Repubblica'nın kurucusu Eugenio Scalfari'ye yazdığı açık mektupta, ateistlerin Allah'ın varlığına inanmasa bile affedilebileceğini ve cennete gidebileceğini öne sürdü.

"Bana, inanmayan ve arayış içinde olmayanları Hristiyanların Tanrısı'nın affedip affetmeyeceğini soracak olursanız şu temel şeyi söylerim: Eğer Tanrı'ya samimi ve tövbekar bir kalple giderseniz, O'nun merhametinin sınırları yoktur" diyen Francis, "Ateistler içinse kıstas vicdanlarına göre hareket etmeleridir" ifadelerini kullandı. Papa, cennete gidebilmek için Allah'a inanma şartını ortadan kaldırırken "vicdan ve sağduyu" sayesinde ateistlerin de cennete girebileceğini belirtti. 

SCALFARI'DEN MEMNUN KARŞILAMA

La Repubblica'nın sahibi Scalfari, Papa'ya verdiği cevapta, "Papa'nın yorumları, onun herkesle diyalog kurabilme isteğinin ve kabiliyetinin çok güçlü bir delilidir" yorumunda bulunarak, dinler arası diyaloğun boyutlarının ne kadar aşıldığını gözler önüne serdi.

İngiliz basını Papa'nın mektubunu, "Papa ateistlerin kalbine su serpti: Cennete gitmek için Tanrı'ya inanmanıza gerek yok" başlığıyla taşırken, bu ifadelerin Papa'nın "ilerici ve çağdaş" şöhretine katkıda bulunacağı yorumunda bulundu.

Yorumlar (1)
İbrahim 2 yıl önce
Delili mi varmış papanın imansızların cennete gireceğine dair ? Elbette ki yok. Değil ateistler, gayrimüslimler dahi (bilerek ve farkındalıkla inkar eden, son peygamber Muhammed (a.s.)'in getirdiklerine iman etmeyen insanlar) cennete giremeyecekler.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?