banner29

Prens Salman pes etti! Ateşkes çağrısı yaptı...

Yemen'de Husilerin saldırıları sonrası zora düşen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman, ateşkes çağrısı yaptı.

Dünya 31.03.2020, 17:20
Prens Salman pes etti! Ateşkes çağrısı yaptı...

İran destekli Husi güçlerin füze saldırıları karşısında zor günler geçiren ve köşeye sıkışan Suudi Veliaht Prens Selman yönetiminden sürpriz bir karar geldi. Suudi Arabistan'ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, 'Biz saldırıları durdurmaya kararlıyız ve Husi güçleri de kabul ederlerse tüm Yemen topraklarında ateşkes için hazırız' dedi.

Husi güçlerin saldırıları karşısında köşeye sıkışan Selman yönetiminin, Husilere barış teklif ettiği açıklandı.

Üst düzey bir Suudi yetkilisi, krallığın Yemen'deki Husiler ile günlük görüşmeler yaptığını ve bu grubun temsilcilerini ve uluslararası kabul görmüş Yemen hükümetini Riyad'da barış görüşmeleri yapmaya davet ettiğini açıkladı.

Suudi Arabistan'ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Amerikan Wall Street Journal gazetesine verdiği demeçte, beş yıllık savaşı sona erdirmek için görüşme yapma teklifinin birkaç gün önce saldırların şiddetinin artmasına rağmen hâlâ masada olduğunu söyledi; ancak Husilerin teklife henüz yanıt vermediğini söyledi.

"Ateşkese hazırız"

Al Cabir, "Biz saldırıları durdurmaya kararlıyız ve Husi güçleri de kabul ederlerse tüm Yemen topraklarında ateşkes için hazırız" dedi.

Suudi yetkililer, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Yemen sınırındaki Husiler tarafından başkent Riyad ve Jizan şehrine fırlatılan balistik füzeleri durdurduklarını açıklamıştı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Husiler'in 2015 yılında Yemen'in başkent Sana'yı ele geçirmesinden sonra Suudi Arabistan'ın Yemen'den askeri olarak kurtulmak için gittikçe daha istekli hale geldiğini öne sürdü.

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Arabistan Lideri Salman İblisle Bir Adımlayır Tranpın Arkası Direki Tranp Ne Şarkı Çalsa Salman Oynayır Allah Belanızı Versin KEBE Sizin Gibi İnsanların Yolların Karaltsın Günahsız Müselmanlar Mutlu Olsun Salmanın Paraların Amerka Tranp Tüketyor İblisler MEKKE MEDİNE Sizin Gibi İblise Göre Ağlayır Allah Sizi Hep Ağlatsın Üzülmek Nedi Anlayın
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?