Sudan'da neler oluyor?

Sitemiz yazarı Deniz Caner, Sudan'da son yıllarda yaşanan gelişmeleri ele alan bir yazı kaleme aldı. İşte o yazıdaki çarpıcı detaylar...

Sudan'da neler oluyor?

Dünya ve Müslüman coğrafya üzerine yazdığı yazılarla tanınan sitemiz yazarı Deniz Caner, Sudan'daki gelişmeleri kaleme aldı.

İşte Caner'in o yazısı:

Ömer el-Beşir, Sudan’da neredeyse 30 yıldır ülkeyi yönetiyor. Aralık ayından beri başkent Hortum’da yükselen protestolar el-Beşir’in otoritesini sarsacak boyuta yükselmekte ve Sudan devleti derin bir iç politika krizine doğru yol almakta. Aralık ayında 75 yaşındaki Sudan liderinin ekmekten devlet yardımını kesmesiyle ülke çapında ilk protestolar başladı. Daha doğrusu bu ülkede başgösteren yüksek enflasyona tepkinin de başlangıç noktası oldu. Aralık ve Ocak ayında devam eden bu protestolarda polisin halka ateşle karşılık vermesi sonucu Amnesty İnternational’in verilerine göre sadece Aralık ayında 37 Sudanlı hayatını kaybetti. Halkın protestolarında kullandıkları parola ise oldukça bilindik bir motto; “Halk rejimi devirmek istiyor”. Bu parola 2011’de başlayan Arap Baharında da sokaklarda sıkça duyulmaktaydı. 1989’dan beri ülkeyi yöneten el-Beşir ise uluslararası yaptırımların ülkeyi bu hale getirdiğinde ısrarlı. Aslında Bill Clinton döneminde Sudan’a uygulanan yaptırımlar Donald Trump döneminde kaldırıldı. Avrupa’ya en fazla göç Sudan üzerinden gerçekleştiği için de Avrupa Birliği Göç Kontrolünün sağlanacağı stratejik bir ülke konumunda gördüğü Sudan sınır polislerini eğitti. Lahey İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Sudan’a bağlı Darfur kentinde yaptığı katliamdan sorumlu tutulup hakkında tutuklama kararı çıkarılan El-Beşir’in tutuklama işlemleri de 2014’te Lahey tarafından askıya alındı. Fakat tüm bu gelişmeler ülkenin içindeki darboğazdan çıkmaya yardımcı olamadı. Özellikle 2011’de Güney Sudan’ın ayrılması ülkeyi çok sert etkiledi. Nitekim on yıllarca süren savaşın ardından petrol rezervlerinin dörtte üçü Güney Sudan’da kaldı ki bu petrol yatakları Hortum’un ana gelir kaynağını oluşturuyordu. Hal böyleyken Ömer el-Beşir’in ülkesi ulusal para birimindeki develüasyon ve aşırı enflasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5