Türkiye ABD'nin İran yaptırımlarından muaf tutuldu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ile beraber 7 ülkenin, İran yaptırımlarından geçici olarak muaf tutulacağını açıkladı.

Türkiye ABD'nin İran yaptırımlarından muaf tutuldu

ABD, nükleer anlaşmayla kaldırılan İran yaptırımlarının enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci bölümünü uygulamaya başladı.50 banka, enerji ve gemicilik sektöründen 400 kişi ve kuruluş, Iran Air’e ait 65 yolcu uçağı, özel olarak tespit edilen 250 kişi yaptırım listesine alındı

Yaptırım uygulanacak İran bankaları: Bank Melli, Arian Bank, Melli Bank PLC, Future Bank BSC, Export Development Bank, Ghavamin Bank, Bank Sepah, Bank of Industry Mine, Europaisch Iranısche Handelsbang AG, Post Bank of Iran, Bank Tejarat, Ayandeh Bank, Day Bank, Persia International Bank, First East Export Bank, Mellat Bank Closed Joint Stock Company.

Açıklamayı Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptırımlardan geçici muaf tutulacak ülkeleri açıkladı. 

ABD'nin ambargosundan Türkiye muaf tutulacak. Ayrıca; Çin, Hindistan, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Japonya, Tayvan yaptırımlardan muaf tutuldu. 

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Ortadoğu'da istikrarı bozan bir ülke olduğunu belirtti. İran ile nükleer konusunda yeni bir anlaşma yapmayı umduklarını da dile getirdi. 

Yaptırımlar, İran'ın uluslararası ekonomik aktivitesini hızlı bir şekilde azaltmayı amaçlıyor.  

İlk yaptırım paketi 7 Ağustos'ta yürürlüğe girdi

ABD Başkanı Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs'ta çekmişti. Bu kararın ardından Washington yönetimi, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos’ta yürürlüğe koymuştu.

İlk yaptırım paketi, İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini yaptırımlara tabi hale getirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5