banner30

banner29

Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib zirvesi sonrası alınan karar 'Ateşkes'

Erdoğan ve Putin’in birebir ve heyetlerle beraber yaptığı görüşmeler sona erdi. Türkiye ve Rusya’nın İdlib’deki geleceğini yakından ilgilendiren toplantılar yaklaşık 5 saat 40 dakika sürdü.

Dünya 05.03.2020, 20:36 05.03.2020, 21:17
Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib zirvesi sonrası alınan karar 'Ateşkes'

Moskova'da düzenlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasındaki görüşme sona erdi. 5 saat 40 dakika süren görüşmelerin ardından basın açıklama yaptı

PUTİN: ULUSLARARASI TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ

-Bu yıl içerisinde 3'üncü olan görüşmemizi gerçekleştirdik. Aramızdaki şahsi temasımız ikili ilişkilerimize çözüm bulma imkanı sağlıyor.

-İdlib'de terör unsurları aktivitelerini ciddi bir biçimde artırdı. Düzenli olarak saldırılarını artırmışlardır. 1 Mart tarihinde ÇNRA sistemiyle bir saldırı girişimi yaşandı. Türk askerler arasında da kayıplar var. Bu vesileyle taziye dileklerimi yinelemek istiyorum. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız oluyor ama kritik durumlarda ortak noktalar bulmayı başarıyorduk. Çözümler üretiyorduk. Bugün de öyle oldu. Bugün ülkelerimizin Astana formatındaki çalışmaları devam ettirmeye niyeti olduğunu bildiriyoruz. Suriye'nin egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden yanayız. Uluslararası terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız.

-Bugün 6 saatlik görüşme sonucu ortak bir belge hazırladık. Bu belgenin çatışmaların durdurulması ve sivillerin azaplarına son verilmesine yardımcı olacağına inanıyorum.

ERDOĞAN: "BU GECE 00.01'DE ATEŞKES YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 saat 40 dakika süren Türk ve Rus heyetleri arasındaki İdlib oturumu sonrası açıklamalarda bulundu. Açıklamadan satır başları şu şekilde;

- Öncelikle sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bölgemizde kritik gelişmelerin cerayan ettiği bir dönemde buradaki görüşmelerden memnuniyet duyuyorum. İdlib'teki son gelişmeleri ele aldık

- Yaklaşık 6 saat süren bir çalışma yaptık ve bu arada tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında fikirlerimizin ayrıldığı ve benzediği tüm konuları görüştük, müzakare ettik.

-Türk-Rus münasebetlerinin derin tarihi kökleri vardır. 5 asrı aşan bu samimi köklü iletişime sahibiz. Bu yüzden diplomatik ilişkilerimizin 100.yılında bu sene sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz

-Sayın Putin, Soçi'de ortak anlaşmada bulunduğumuz mutabakta anlaşma sağlamıştık. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nin mutabakata uygun muhafaza edilmesi için uğraşıyorduk. 

-Bölgede ateşkesin savunulması için gerekli tedbirler alınmıştı. Rejimin artan ve doğrudan sivilleri ateş altına alan saldırıları nedeniyle mutabakat bozulmuştu. Bunun 1. derecede sorumlusu saldırılarıyla bölgeyi hedef alan rejimdir. Bu bölgedeki tamamı 4 milyon insanı terörist kabul edip havadan ve karadan ateş altına alınması insani değildir.

-Verilere göre sayıları 1.5 milyon olan bölge halkı sınırımıza dayanmıştır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?