Ülkenin en büyük köpek mezbahası kapatıldı!

Güney Koreli yetkililer, ülkenin en büyük köpek mezbahasını kapatarak, tesisi boşaltmaya başladı.

Ülkenin en büyük köpek mezbahası kapatıldı!

Her yıl yaklaşık bir milyon köpeğin yenmek için kesildiği tahmin edilen Güney Kore'de yetkililer, Seongnam kentindeki en büyük köpek mezbahasını kapattı.

Hayvan hakları savunucuları kesimhanenin kapatılmasının diğer mezbahaların da kapatılmasının yolunu açacağını söylüyor. Hayvan hakları savunucuları bu 'geleneğe' son verilmesi için son yıllarda hızlanan bir kampanya yürütüyordu.

‘DİĞER KÖPEK MEZBAHALARININ DA KAPANMASININ YOLU AÇILDI'

Kore Hayvan Hakları Savunucuları (KARA) "Bu tarihi bir an. Ülkedeki diğer köpek mezbahalarının da kapanmasının yolu açıldı ve köpek eti endüstrisinin çöküşü hızlandı" açıklamasını yaptı.

Taepyeong-dong mezbahasında yüzlerce köpek bulunuyordu. Köpekler elektrik verilerek öldürülüyor, tıraş ediliyor ve kesiliyordu.

KÖPEK ETİ SERVİS EDEN RESTORANLARIN SAYISI DA AZALDI

Köpek etine karşı yürütülen protestolar ülkede de etkisini gösterdi ve köpek eti servis eden restoranların sayısı da azaldı.

Başkent Seul'da eskiden sayısı 1500'ü bulan köpek eti restoranlarının sayısı 2015'te 700'e düşmüştü.

Geçen yıl yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre de Güney Korelilerin yüzde 70'i köpek eti yemiyor ve yüzde 40'ı köpek eti tüketiminin yasaklanmasını savunuyor. Ancak ankete katılanların yüzde 65'i köpeklerin daha düzgün şartlarda yetiştirilip kesilmesini destekliyor.

KÖPEK ETİ ÜRETİMİNE DAİR BİR YASA BULUNMUYOR

Ülke nüfusunun beşte biri de evcil hayvan olarak köpek besliyor. Ülkede köpek eti üretimine dair bir yasa bulunmuyor. Hayvan hakları savunucuları son yıllarda köpek çiftliklerine girerek köpekleri serbest bırakma eylemleri yapıyordu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5