banner29

Uluslararası soruşturma çağrılarıları yanıtsız!

Türkiye'nin talebi üzerine Interpol Cemal Kaşıkçı cinayetinin faili 20 Suudi hakkında kırmızı bülten çıkardı.

Dünya 14.03.2019, 22:21
Uluslararası soruşturma çağrılarıları yanıtsız!

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın failleri tüm dünyada aranacak. Türkiye'nin talebiyle İnfaz timindeki 20 Suudi hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan da açıklama geldi, Riyad'a "yargılananların kim olduğunu açıklayın" çağrısı yaptı.

Fahrettin Altun: Cinayet davasında yargılananlar açıklanmalı

Üzerinden 5 ay geçti, ama sır perdesi tam anlamıyla aralanmadı. Dünya Riyad'dan hala soru işaretlerinin yanıtını bekliyor. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili gelişmeleri Türkiye anbean takip ediyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Riyad'a çağrı yaptı. Altun, "Uluslararası kamuoyunun zihninde Suudi Arabsitan'da devam eden adli sürecin samimiyetine dair herhangi bir soru işareti oluşmaması için bu davalarda kimlerin hangi suçlarla ilgili yargılandığının gecikmeksizin dünyaya ilan edilmesini talep idiyoruz." dedi.

Fahrettin Altun, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Reuters Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin Kaşıkçı'nın cenazesi ile yerel işbirlikçiler bulunana kadar "adalet davasına hizmet edeceğine" dikkat çekti. Cinayetin tüm detaylarıyla soruşturulması gerektiğine vurgu yaptı.

Riyad, uluslararası soruşturma çağrılarını reddetti

Riyad yönetimi ise uluslararası soruşturma çağrılarını reddetti. Suudi Arabistan'ın İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bandar bin Muhammed El Ayban, soruşturmanın iç işlerine ve adalet sistemine müdahale olacağını savundu.

Kaşıkçı'nın cesedi bulunamadı

Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.

Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen sürede Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu hala netlik kazanmadı.

Cinayette Suudi Arabistan izleri

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığını yazmıştı.

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma kapsamında 28 Ocak-3 Şubat'ta Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye'deki görevim sırasında toplanan deliller, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan devleti yetkilileri tarafından acımasızca ve önceden tasarlanmış cinayete kurban gittiğini gösteriyor." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?