banner29

Bilge Kağan Yazıtı nedir? Özellikleri nelerdir?

Bilge Kağan'ın ölümü üzerine dikilen Bilge Kağan Yazıtı nedir? Bilge Kağan Yazıtı'nı kim yazmıştır? Bilge Kağan Yazıtı'nın konusu nedir? Bilge Kağan Yazıtı ne zaman dikilmiştir? Bilge Kağan Yazıtı nerdedir? Bilge Kağan Yazıtı'nın boyu ne kadardır? İşte detaylar...

Edebiyat 07.04.2021, 19:21
Bilge Kağan Yazıtı nedir? Özellikleri nelerdir?

Bilge Kağan Yazıtı nedir? Bilge Kağan Yazıtı'nı kim yazmıştır? Bilge Kağan Yazıtı'nın konusu nedir? Bilge Kağan Yazıtı ne zaman dikilmiştir? Bilge Kağan Yazıtı nerdedir? Bilge Kağan Yazıtı'nın boyu ne kadardır?

Bilge Kağan Yazıtı nedir? Bilge Kağan Yazıtı nerdedir?

Kültigin Anıtının bir kilometre uzağındadır. 734 senesinde ölen Bilge Kağan ismine oğlu Tenri Kağan tarafından yaptırılan bu anıt 735’te dikilmiştir.

Yazıtta Bilge Kağan’ın ağzından devletin nasıl büyüdüğü anlatılmakta ve Kültigin’in ölümünden sonraki olaylar eklenmektedir.

Bilge Kağan Yazıtı'nı kim yazmıştır?

Bunların dışında kağanın konuşmasından başka yeğeni Yuluğ Tigin’in kayıtları da yer bulunmaktadır.

Bilge Kağan Yazıtı'nın boyu ne kadardır?

Yaklaşık 3,75 m. yüksekliğindeki yazıt, dört cephelidir. Yazıtın doğu yüzünde 41, kuzey ve güney yüzlerinde 15’er satır Göktürk harfli Türkçe metin mevcuttur.

Bilge Kağan Yazıtı'nın konusu nedir?

Batı yüzünde ise, Çince bir metin vardır. Batı yüzün tepelik kısmının ortalarına da Göktürk harfli Türkçe manzum metin yazılmıştır.

Yazıtın güneydoğu, güneybatı ve batı yüzlerinde de Göktürk harfli Türkçe küçük metinler vardır.

Yazıtta olayları anlatan, nasihatler veren Bilge Kağan’dır. Yazıta Köl Tigin’in ölümünden sonraki olaylar da eklenmiştir

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?