banner29

Ayların isimleri nereden geliyor?

Geçmişten günümüze, insanoğlunun kullandığı bütün takvimlerde; takvimin 12 aya bölündüğünü görürüz. Ve her farklı takvimde bu 12 ay; farklı olarak adlandırılır. Peki şu anda neredeyse bütün dünyanın kullandığı miladi takvimin aylarının anlamı ne? İşte detaylar...

Eğitim 14.03.2021, 01:42
Ayların isimleri nereden geliyor?

Ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse bütün dünya Miladi Takvim'i kullanıyor. Peki Miladi Takvim aylarının anlamları ne? İsimleri nereden geliyor?

Miladi Takvim'in tarihçesi nedir?

Miladi takvim ya da Gregoryen takvim, Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılan takvim. Milat'ı tarih başlangıcı ve Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı "1 yıl" olarak kabul eder.

Dünyada en yaygın olarak kullanılan takvim olan miladi takvim, senede 10,8 saniye hata oranıyla en güvenilir ve hassas takvimdir.

4 Ekim 1582'de kabul edilmiştir. Değişik tarihlerde önce Avrupa'da daha sonra diğer ülkelerde yayılmıştır.

Gregoryen takvim oluşturulurken Jülyen takvimine 10 gün ilave edilmiştir; 5 Ekim Cuma günü, 15 Ekim Cuma olarak kabul edilmiştir. 1752'de kabul eden ülkeler ise 11 gün ilave etmek durumunda kalmışlardır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin miladî takvimi kabulü

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, önce Hicrî takvim, sonra da 1 Mart'ı yılbaşı kabul eden Malî takvim kullanılmıştı. Cumhuriyet'in ilanından sonra, Malî 26 Kânun-i Evvel 1341'de (26 Aralık 1925) kabul edilen "Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" ve "Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun" adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926'dan başlayarak Gregoryen takvim benimsendi.

Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimin yanı sıra günü 12 saatlik gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik bir gün kabul edildi.

Miladi Takvim aylarının anlamları nelerdir?

January (Ocak) ismini Roma tanrısı Janus'tan almaktadır.

February (Şubat) ismini Roma festivali Februa'dan almaktadır. Ayrıca İbranice Şevat ve Sabbat ve Sebt Günü ile de oldukça ilgilidir.

March (Mart) ismini Roma tanrısı Mars'dan almaktadır. Ayrıca bahar yürüyüşü (marş) ile de ilgilidir.

April (Nisan) ismini Yunan tanrıçası Afrodit'ten (APhrodite) almaktadır. İbranice'de Nisan isimli bir ay vardır. Afrodit ile olan ilgisi halk arasında aşk çarpması, bahar çarpıntısı olarak bilinir.

May (Mayıs) ismini İtalyan tanrıçası Maia'dan almaktadır. Yine bahar alegorisi ile ilgilidir. Daha çok cemre sürecinin tamamlanmasını işaret eder.

June (Haziran) ismini Roma tanrıçası Juno'dan almaktadır. Juno, Yunan'daki Hera ile özdeştir.

July (Temmuz) ismini Roma diktatörü Julius Sezar'dan almaktadır. Aynı zamanda İbranice Tamuz ayı vardır. Sümer çoban tanrısı Dumuzi ile özdeşleştirilir. Nemrud'un ayı olarak da bilinir.

August (Ağustos) ismini Augustus Sezar'dan almaktadır. 19 Ağustos'ta vefat etmiştir.

September (Eylül) Latince yedinci anlamına gelen septem sözcüğünden gelmektedir. October (Ekim) sekizinci, November (Kasım) dokuzuncu ve December (Aralık) onuncu anlamına gelen decembre kelimelerinden geliyor.

Aynı zamanda bu isimlerden Eylül, Sümer kralı Elulu ile bağdaştırılır. Kasım ise taksim edilen anlamına gelir.

Kaynak: twitter.com/hasselbaink34

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?