banner29

'Çıkıyorum' diyen ABD, Suriye'de yeni hava üssü kurdu

ABD, Suriye'nin kuzeyinde Rakka kenti yakınındaki Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

Eğitim 15.04.2019, 18:12 15.04.2019, 18:26
'Çıkıyorum' diyen ABD, Suriye'de yeni hava üssü kurdu

Terör örgütü YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Suriye'nin kuzeyinde DSG ile DAEŞ'den aldığı yerlerde askeri üsler kurmaya devam ediyor. Daha önce IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye'de olduğunu beyan eden ABD, DAEŞ'in bitmiş olmasına rağmen Suriye'de çekilmek yerine askeri varlığını artırıyor.

Suriye kuzeyinde terör örgütü YPG'nin olduğu bölgelerde 25 askeri üssü olan ABD, iki sene önce DAEŞ'den alınan Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

Demokratik Suriye Güçleri'nden üst düzey bir yetkili ABD'nin kurduğu üs ile ilgili Sputnik'e konuştu.

‘KOBANİ İLE RAKKA'NIN TAM ORTASINDA YER ALIYOR’

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde askeri varlığını artırdığını belirten terör örgütü YPG yetkilisi, şunları aktardı:

" Suriye'de DAEŞ'in elinde hiçbir bölge kalmadı ancak tehdidi devam ettiğinden ABD bölgede askeri varlığını artırıyor. ABD, bölgeye askeri sevkiyatlar yapmaya devam ediyor. Bölgenin yeniden inşası için de sevkiyatlar yapıyor. ABDAyn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü yapıyor. Bu üs Ayn İsa'nın güneyinde yapılıyor. Bu üs Kobani ile Rakka'nın tam ortasında yer alıyor. Üssün çevre güvenliği DSG'nin özel savaşçıları tarafından alınıyor. ABD'li askeri yetkililer bizlere Suriye'de kalmaya devam edeceklerini dile getiriyor. Bölgedeki hareketlilikleri de o yöndedir."

ABD, Suriye'nin kuzeyinde daha önce DSG'nin elindeki Derik, Deyr ez-Zor,  Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Ayn İsa, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

ABD, Kobani güneyinde Ğerebışk köyünde ve Tabka kentinde ise büyük bir askeri hava üssü kurmuştu.

Yorumlar (1)
ihsan 2 yıl önce
bu abd nin yalanı sahrekarlığı bıktırdı be canı cehenneme
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?