ABD o Türk şirketine yaptırım kararı aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3 Şubat’tan itibaren 5 şirkete yaptırım kararı uyguladı. Bu şirketlerin arasında bir Türk şirketinin de yer aldığı görüldü.

ABD o Türk şirketine yaptırım kararı aldı

Yaptırım listesine alınan şirketlerin Şipunov KPB Enstrüman Tasarım Bürosu, NPO Mashinostroyeniya ve Kumertau Havacılık İmalat İşletmesi olduğu ifade edildi.

Kara listeye ayrıca Çin’den 5 (Dandong Zhensheng Trade Co., Ltd., Gaobeidian Kaituo Precise Instrument Co., Ltd., Shenzhen Tojoin Communications Technology Co., Ltd., Shenzhen Xiangu High-Tech Co., Ltd., Wuhan Sanjiang Import and Export Co., Ltd), Irak (Kata'ib Sayyid al-Shuhada) ve Türkiye’den (Eren Carbon Graphite Industrial Trading Company, Ltd.) de birer şirket dahil edildi.

TÜRK ŞİRKET SAĞLIK ALANINDA ÇALIŞIYORDU

Sağlık alanında faaliyet gösteren Türk şirket son olarak hastalar ve doktorları bir araya getiren sağlık uygulaması Carbon Health ile ABD’de ortaklık kurmuştu.

NEDEN YAPTIRIM UYGULANDI?

Yaptırım kararı, İran, Kuzey Kore ve Suriye yönelik uygulanan kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi kanuna uygun olarak kabul edildi. Kanun, bu ülkelere nükleer, kimyasal, bakteriyolojik silah geliştirmeye yardımcı olacak teknolojilerin aktarılmasını yasaklıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5