banner30

banner29

Bakan Albayrak 'terörist' mi dedi? Bakanlık açıkladı...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'Ekonomi kötü diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulunduğuna' dair çıkan haberlere Bakanlık'tan tepki geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı "Ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlara karşı hukuki süreç başlatıldı" açıklaması yaptı.

Ekonomi 13.11.2019, 01:23 13.11.2019, 17:09
Bakan Albayrak 'terörist' mi dedi? Bakanlık açıkladı...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Berat Albayrak'ın sözleriyle ilgili 'Ekonomi kötü diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu' haberlerine tepki gösterdi. 

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, geçen perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, 'Ordu İş Dünyası Buluşması' programındaki konuşmasının içeriğinin bazı internet sitelerince çarpıtılarak ''Berat Albayrak, 'Ekonomi kötü' diyen ekonomistlere terörist benzetmesinde bulundu' başlığı ile haberleştirildiği belirtildi.

"TERÖR OPERASYONLARINDAKİ EKİPTEN FARKI YOK" DEDİ

Açıklamada, şunlar ifade edildi: "Gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bu haberlerde, Sayın Bakanımızın konuşmasında ağzından dahi çıkmayan 'terörist' ifadesi kasıtlı olarak kullanılmış, Sayın Bakanımıza karşı kamuoyunun tepkisi, hatta kin ve nefreti amaçlanmıştır. Sayın Bakanımız, 'İsminin başında ekonomist, profesör vs. yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, hangi tabloları çizerek milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok. Türkiye teröre yönelik operasyon yapıyor, birileri ne diyor, 'Türkiye sivilleri öldürüyor' diyor. İftira, operasyon, korkutma, Türkiye'yi uluslararası alanda baskılama. Bunları görüyoruz' ifadelerini kullanarak, ekonomimiz aleyhinde algı oluşturmaya çalışanlar ile terör operasyonları esnasında algı oluşturmaya çalışanların birbirinden farksız olduğunu vurgulamıştır."

"İFTİRA ATANLARLA İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR"

Konuşmanın bu kadar açık, net ve tüm kanallarda erişilebilir olmasına rağmen, söylenmeyen ifadeler üzerinden yapılan haberlerin gazetecilik olmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üzüntüyle görülmüştür ki yalan haberlerin arkasına siyasiler de takılmış, konuşmayı dinlemeden, deşifreyi dahi görme ihtiyacı hissetmeden bu yalan ve iftira kumpanyasının içerisinde yer almışlardır. Ekonomide her pozitif gelişmeden, dengelenme sürecinin başarılarını ortaya koyan her verinin ardından aynı mahfillerin, Sayın Bakanımız Berat Albayrak'ın şahsını hedef alan girişimlerine şahit oluyoruz.

"Samsun'da Sayın Bakanımız tarafından açıklanan 'Dar gelirli vatandaşlarımız için konut müjdesi' sonrası devreye alınan bu iftira haberler de aynı zihniyetin ürünüdür. Doğrudan yalan ve iftiralarla Sayın Bakanımızı hedef alan bu haberleri yapanlara ve aynı şekilde bu yalan ve iftiraları gündemde tutan kişilere karşı gerekli tüm hukuki süreçler başlatılmıştır."

"TERÖR EYLEMLERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZDEN FARKI YOK"

Bakan Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde (OSKM) düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada  "Birileri çıkacak, isimlerinin başında ekonomist, profesör yazan ama bu ülkeye zarar vermeye çalışan, nereye hizmet etmeye çalıştığı, hangi tabloları çizerek, milleti korkutmaya, Türkiye aleyhinde bir algı oluşturmaya çalışan bu kişilerin, terör eylemlerinde gördüğümüz ekipten farkı yok." demişti. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı daha önce de Reuters haber ajansının İVME ve finans paketlerine dair yaptığı bir habere tepki göstermiş, Reuters'ın haberlerinde 'ekonomiyi hedef alarak aleyhte algı oluşturmaya çalıştığı' açıklaması yapılmıştı. Bakanlık, "Kasıtlı bir ajanda yürüten ilgili haber ajansının tutumu tarafsız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir" demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?