Bank Asya'nın borcunu sıfırlayacak AVM satışa çıktı!

3 yıl önce kayyum atanan ve satılması halinde Bank Asya’nın borcunu sıfırlayacağı ifade edilen Antalya’nın en büyük alışveriş merkezi Haziran ayında yapılan ihaleden sonuç çıkmayınca yeniden satışa çıktı.

Bank Asya'nın borcunu sıfırlayacak AVM satışa çıktı!

2016 yılında kayyum atanan MLC şirketi ile Kadıahmetoğulları A.Ş'ye ait Antalya’nın en büyük AVM’si MarkAntalya geçtiğimiz Haziran ayında yapılan ihalenin iptal edilmesinin ardından bu sefer de internet üzerinden satışa çıkarıldı.

1.5 milyar TL isteniyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından FETÖ'den el konularak kurumun bünyesine geçirilen Bank Asya'nın piyasaya kullandırdığı en büyük kredinin teminatı da olan dev AVM için İzmir merkezli bir gayrimenkul firması tarafından çıkılan ilanda istenen rakam da dikkat çekti.

6 ayda fiyatı 278 milyon lira arttı

6 ay ônce ihalede muammen bedeli 1 milyar 278 milyon lira olarak belirlenen AVM’nin fiyatının yüzde 20 arttığı görüldü. Satışa aracılık yapan firma ilanında 278 milyon lira farkla AVM’nin satış bedelini 1 milyar 560 milyon TL olarak yazdı.

Yıllık 168 milyon TL getiri

MarkAntalya için çıkılan ilanın açıklama kısmında AVM'nin yıllık kira getirisi 168 milyon TL olarak ifade edilirken, yatırımcıya ise parasını 6 yılda amorti edeceği mesajı verildi.

Dev AVM'ye Samsunlu grup talip oldu

AVM'yi internet üzerinden satışa çıkaran İzmirli gayrimenkul firması yetkilileri gelen teklifleri mahkeme ve TMSF'ye sunduklarını belirtirken Samsunlu bir grubun AVM’ye talip olarak satın alma için evrak teslimi yaptığını gerekli incelemenin ise sürdüğünü kaydetti.

Bankasya'nın borcunu sıfırlayacak

FETÖ'den el konulan Bank Asya'nın kullandırdığı en büyük kredilerden birinin teminatı olmasından kaynaklı TMSF satışın yapılmasını dört gözle bekliyor. Çünkü satışla birlikte elde edilecek gelir Bankasya'nın TMSF'ye olan borcunu da sıfırlanmış olacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5