banner16

Ekonomik stratejistler: Dolar 6.01'e gerileyecek

Merkez Bankasının 13 Eylül'de alacağı karar, dünyanın önde gelen ekonomistlerinin de gündeminde. Kararın dolarda bir gerileme sağlayacağı öngörülüyor.

Ekonomik stratejistler: Dolar 6.01'e gerileyecek
Dünyanın önde gelen stratejistleri, odağını Türkiye'ye çevirdi. Döviz kurlarındaki önlenemeyen yükselişin ardından Merkez Bankasının kritik faiz kararı mercek altına alındı.

AB gelişen piyasalar baş stratejisti Per Hammarlund ve Asya stratejisti Melody Jiang, Dolar/TL paritesine ilişkin önemli bir öngörüde bulundu. Stratejistler bir müşteri notunda yaptıkları değerlendirmede Türkiye – ABD ilişkilerinde yeni bir krizin ortaya çıkmaması durumunda dolar kurunun 6.01 seviyesine kadar gerileyebileceği öngörüsünde bulundu.

SEB AB stratejistleri, Merkez Bankasının bu hafta politika faizini 250 baz puan seviyesinde arttırmasını bekliyor. Para politikasında böyle bir karar alındığı takdirde; haftalık repo faizi yüzde 20.25, gecelik borç verme faizi yüzde 21.75, gecelik borçlanma faiziyse yüzde 18.75 seviyesine yükselecek.

SEB'ten gelen değerlendirmeler bunlarla sınırlı değil. ABD'yle ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde bir aşamaya geçilmemesi, Merkez Bankasının bağımsızlığına vurgu yapılmaması ve dış dengesizliklerin devam etmesi durumunda; politika faizinin arttırılmasının TL'ye olan olumlu etkisinin geçiçi olacağı görüşüne yer verildi. Bu durumda yıl sonunda ya da 2019 başlarında yeni bir satış dalgasının olabileceği öngörüsü paylaşıldı.

Dolarda bugün alış fiyatı 6.45, satış fiyatı ise 6.46 TL seviyesinden işlem görüyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5