İncekara müjdeyi verdi: TANAP ile hem Türkiye hem vatandaş kazanacak!

Dünyada ses getiren projelerden biri olan TANAP ile Türkiye'nin bir enerji merkezi haline geldiğini söyleyen Dr. Rahmi İncekara, doğal gaz faturalarında zamanla düşüş olacağını kaydetti.

İncekara müjdeyi verdi: TANAP ile hem Türkiye hem vatandaş kazanacak!

Dünyada ses getiren projelerden biri olan TANAP ile Azeri gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştı. Türkiye'de 20 il ve 60 ilçeden geçen TANAP'ta vanaların açılmasıyla birlikte akıllara "Doğal gaz faturalarına yansıması ne olacak?" sorusunu getirdi.

İstanbul Kent Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Rahmi İncekara, bu soruya CNN Türk canlı yayınında cevap verdi. Türkiye'nin bir enerji merkezi haline geldiğini söyleyen İncekara, TANAP'ın enerjide tekel olan Rusya'nın etkisini kıracağını belirtti.

İncekara, TANAP ile doğal gaz fiyatlarının da yavaş yavaş düşüreceğini söyledi.

"FİYATLAR DAHA DA UCUZLAYACAKTIR"

İncekara, "Daha fazla kaynak oluşturduğunuzda doğal olarak fiyatların bir düşüsün söz konusu olur. Yavaş yavaş fiyatların düşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü petrolde 1 haftada belki fiyatlar yansıyor ama doğal gazda fiyatlara biraz daha geç yansıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin doğal gazda kaynak çeşitliliğini artırması demek aynı zamanda fiyatların uzun vadeli olarak düşüşünü ifade eder. Kaynakları daha da fazla artırmakta fayda var. Burada doların da fiyatı önemli. Doların TL karşısında yukarı çıkması buna mani olabilir. Doğal gaz fiyatlarında normalleşme süreci başlayabilir. Küresel aktörlerde de oynama söz konusu olmazsa, 6 aylık ya da 1 yıllık sürecin ardından doğal gaz fiyatlarının aşağıya düşeceğini söylüyoruz. Bu şekilde devam edersek fiyatlar daha da ucuzlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2019, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan ÖZDEMİR
Hasan ÖZDEMİR - 5 ay Önce

TANAP a güvenmiyorum. Doğalgaz boru hattının geçtiği yerlerdeki köylülere okullara kooperatiflere HİBE DESTEK sözü verdiler. Yüzlerce vatandaşlar kooperatifler okullar proje hazırllattılar en az proje masrafı 2.000 tl harcandı Hiç bir kişiye destek çıkmadı. Bizleri kandıdılar kazanacaksınız diye. Ben bunlara hakkımı helal etmiyorum. Kınıyorum

SIRADAKİ HABER

banner5