Katar ABD'den Savaş Uçağı Alıyor

Katar Savunma Bakanlığı, 12 milyar dolar değerinde F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzaladı.

Katar ABD'den Savaş Uçağı Alıyor
Katar'ın 12 milyar dolar değerinde F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzaladığı bildirildi.

Katar'ın resmi haber ajansı QNA'da yer alan Katar Savunma Bakanlığının açıklamasında, 12 milyar dolarlık F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Anlaşmanın imza töreni için Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye'nin bugün Washington'da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'le bir araya geldiği belirtildi.

Söz konusu anlaşmanın "ABD'de 42 eyalette 60 bin kişiye istihdam sağlayacağı" bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, anlaşmanın "bölge ve ötesinde barış ve istikrarı destekleyeceği ve aşırılığa karşı yakın stratejik iş birliği sağlayacağı" da ifade edildi.

"Anlaşma Katar'ın savunmasına muazzam bir yetenek katacak"

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) konuyla ilgili açıklamasında ise "Anlaşmanın Katar'ın savunmasına muazzam bir yetenek katacağı ve ABD ile Katar arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliğini artıracağı" vurgulandı.

Anlaşma, bazı Arap ülkelerinin Katar'a yönelik 5 Haziran'da diplomatik ve ekonomik abluka uygulamasının ardından geldi. ABD Başkanı Donald Trump da körfezdeki krize ilişkin yaptığı açıklamalarda Katar'a abluka uygulayan ülkelerin adımlarını desteklemişti. Trump, Doha yönetimini "terör örgütlerine finansman sağlamakla" suçlamıştı.

ABD ile ortak tatbikat

Öte yandan Katar, Amerika Birleşik Devletleri ile sadece uçak alım anlaşması yapmadı.

Amerikan savaş gemileri de ortak tatbikat için Doha’nın güney doğusundaki Hammad Limanı'na ulaştı.

Arap ülkelerinin ablukaya aldığı Katar, Hindistan ile yeni bir deniz yolu hattı açtı.

Ürün sevkiyatının doğrudan yapılabilmesi için Katar'daki Hammad limanı ile Hindistan'ın Mundra ve Nhava limanları işbirliği yapacak.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5