banner29

Nakit alışveriş yapmak mı? Kredi kartı kullanmak mı?

Alışverişte Hangisini Kullanmalı: Kredi Kartı Mı, Nakit Mi? Nakit Ödemenin Avantajları nelerdir? Kredi Kartı İle Ödemenin Avantajları nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları

Ekonomi 23.02.2020, 15:02 23.02.2020, 16:13
Nakit alışveriş yapmak mı? Kredi kartı kullanmak mı?

Alışverişte Hangisini Kullanmalı: Kredi Kartı Mı, Nakit Mi?

Alışveriş sepetini doldurduktan sonra kasaya vardınız ve kasiyer size o meşhur soruyu sordu: “Nakit mi kredi kartı mı?” Açıkçası bu iki ezeli rakip arasındaki mücadele yıllardır devam ediyor ve ortada belirli bir kazanan yok. Her ikisi için de gayet geçerli tartışmalar ortaya atılırken biz sizin için ikisinin de avantajlarını sıralamak istedik.

Nakit Ödemenin Avantajları

– Kredi kartı uluslararası anlamda geçerli olsa da nakit her zaman en güvenilen ödeme şekli. Gittiğiniz yerde asla şöyle bir cümle duymazsınız: “Üzgünüz, nakit kabul etmiyoruz”. O yüzden dünyanın neresinde olursanız olun nakit parayla alışveriş yapabilirsiniz.
– Dokunabilirsiniz: Bazen göremediğiniz parayı harcamak daha kolaydır. Halbuki cüzdanınızda bir tomar nakit para varsa alışveriş yaparken bu paranın nasıl azaldığını görürsünüz. Bu yüzden nakit ödeme yapmak gereksiz harcama yapmanızı önleyebilir.
– Faiz ya da komisyon yok: Nakit parayla alışveriş yapmanın en güzel yanı sadece aldığınız şey için ödeme yapmanızdır. Faiz oranları ya da kredi kartı komisyonu gibi konular sizi ilgilendirmez.
– Güvenli: Kredi kartları sizin kişisel finansal bilgilerinizin anahtarı gibidir, yani kredi kartınızı çaldırırsanız başınız sahtekarlarla belaya girebilir. Nakit ise bu anlamda güvenlidir.

Kredi Kartı İle Ödemenin Avantajları

– Büyük harcamalar: Yeni bir televizyon ya da akıllı telefon almak istediğinizde kredi kartınız olmadığını düşünün. Alışveriş yapmak için aylarca para biriktirmeniz ve beklemeniz gerekir. Kredi kartı size alışverişten sonra ödemeyi uzun vadeye yayma imkanı sunar.
– Takip imkanı: Nakit ödemenin bir problemi, eğer tüm fişleri biriktirmiyorsanız paranın nereye gittiğini takip edemezseniz. Kredi kartı ekstresi ise size harcamalarınızın takibini adım adım sağlar. Böylece bütçeniz hakkında genel bir fikre sahip olup ona göre tasarruf yapabilirsiniz.
– Ödüller: Kredi kartının sunduğu ödüller sizi daha çok alışveriş yapmaya teşvik edebilir, ancak bütçenizi bilir ve sorumlu davranırsanız alışverişinizin karşılığında hediye puan ve uçak bileti gibi hediyeler kazanabilirsiniz.

Ben çocukken bir hatıram var, harçlığımı özel bir çekmeceye yerleştirerek biriktiriyorum, altın sterlin paraları düzgün bir yığın halinde toplanıyor. (Her ne kadar yığın yapısal bütünlüğünü tehlikeye alamayacak kadar yükseğe çıkmasa da). Doğu Sussex'te küçük bir sahil kasabası olan Hastings'de, 1066 ve sahil cazibesiyle ünlü olarak büyüdüm. Biraz yıkık olduğu için bir üne sahiptir ve sonsuza kadar “gelecek vaad eder”.

14 yaşındayken ilk banka kartımı aldım. Daha sonra, bir tombala salonunda çalışarak bir yıl için para biriktirdim ve parayı tasarruf hesabına koydum. Kredi kartlarından kaçındım. O zamanlar (2007) hala% 5 civarında faiz oranları vardı ve bir yıl 70 £ (91 $) aldığımı hatırlıyorum, bu da beni gerçekten çok zengin hissettirdi.

2018'e atlayın ve ben serbest gazeteci olarak Pekin, Çin'de yaşıyordum ve çalışıyordum. Etrafımda Pekin sakinleri sadece akıllı telefonlarını kullanarak her şeyi ödüyorlardı. Bir restoran, dükkan veya marketin bir sayacına kadar yürüyecekler ve kasiyerin taraması için bir QR kodu sunacaklardı. Tarandıktan sonra, çevrimiçi sistem ödeme yapan kişinin e-cüzdanından borçlu olunan tutarı derhal düşecektir. Nakit için uğraşmak ve değişimi beklemek yok. Plastik karttan da çekmeyin. İşlem saniyeler sürer.

Ama ben inatçı bir mekândım. Hem Batılı hem de Çinli arkadaşlarım, çok kirli olduğum için - “kirli paraya” yapıştığım için - buruşuk kağıt faturalarını Luddite yöntemlerimin kanıtı olarak görmekle dalga geçecekti. Ancak fiziksel para kullanmaya devam etmemin ve e-ödemelere ve e-cüzdanlara girmekten kaçınmamın birkaç nedeni vardı. İlk olarak, daha güvenli hissettim. Elektronik paranın akıllı telefonumda nasıl çalışacağının gerçekten farkında değildim ve bir şekilde kolayca sifonlanacağından korktum. Fiziksel paraya sahip olmak daha güvenli hissettirdi.

İkincisi, elektronik ödemelere geçerek ve nakit ödemenin daha büyük bir kısmını kaybederek daha fazla harcama yapacağımdan korktum. Korkmuştum ki, kağıt paranın somut, görünür niteliklerini ve fiziksel işlemini - cüzdanımı avlayarak, gerekli faturaları bularak ve parayı teslim ederek - gün geçtikçe, Harcamak isterdim.

Bu korkular haklı mıydı? Dünya genelinde gittikçe daha fazla insan nakit parayı kestiğinden, dikkate alınması gereken önemli konular bunlar.

Tüketici psikolojisinin kıvrımlı ve zorlayıcı eğimlerine ve davranışsal iktisadın doğmasına yol açan klasik ekonomi ve psikoloji arasındaki çatışmaya girmeden önce - önce paranın tam olarak ne olduğunu düşünelim.

Para soyut bir kavramdır ve bugün bir kağıdın veya metal parçasının kendi içlerinde nasıl değerli öğeler olduğunu düşünmeden bunu kabul ediyoruz. Ancak para nispeten yeni bir buluş ve insan toplumunda temel bir değişikliği temsil ediyor, diyor Londra Ekonomi Okulu'nda para ve finans tarihinde bir ders veren Natacha Postel-Vinay.

“Takastan tamamen farklıydı” diyor. “İki farklı insandan ve onların arzularından tam olarak eşleşmenize gerek yok. Biraz ekmek almak istiyorsanız, ekmek satıcısının sizden özel bir şeye sahip olması gerekmiyordu; ceketiniz veya bahçe sebzeniz. Sadece biraz gümüşe ihtiyacın vardı. ”

İlk kaydedilen para kullanımı, eski Irak ve Suriye'de, Babil medeniyetinde, MÖ 3000 civarındaydı

Teknik açıdan, para bir değer deposudur ve bir hesap birimi olmalıdır, bu da sadece standart bir birimden (para birimi gibi) olması gerektiği anlamına gelir.

İlk kaydedilen para kullanımı eski Irak ve Suriye'de, Babil medeniyetinde, MÖ 3000 civarındaydı. Babil zamanlarında insanlar şekel olarak bilinen standart bir ağırlığa göre hesaplanan gümüş parçaları kullandılar. Babylon'dan, Marduk Tapınağı'nda rahipler tarafından kaydedilen ilk fiyatların yanı sıra ilk defter ve ilk borçların kayıtları var.

Babil'den parasal bir ekonomi için gerekli olan birçok şeye sahibiz. Bunlar, gümüşün inceliği için düzenli olarak test edildiğini ve insanların paranın değerini garanti etmek için güvenebilecekleri bir Kral veya hükümet gibi bir dengeleyici güç olduğunu da içeriyor. Postel-Vinay, “Paranın değer kazanması için her zaman güvene ihtiyaç vardır” diyor. Ancak bu süreçte para konusunda birçok gelişme oldu. Babil'in parası vardı, ama yine de hantaldı ve tartılmalıydı - madeni paralar kadar gelişmiş değildi. Yaklaşık MÖ 1000'den diğer medeniyetler değerli metal kullanıyordu ve antik Yunanistan'da Lydia Krallığı'nda ilk paralar basıldı.

İlk kağıt faturalar, özel olarak verilen kredi veya döviz senetleri olarak var olan Tang hanedanlığı (AD 618-907) sırasında İmparatorluk Çin'de kullanıldı, ancak Avrupa 17. yüzyıla kadar bu fikre pamuk basmayacaktı.

Günümüzde para, altın veya gümüş paralar gibi değerli metalar olan fiziksel nesnelere bağlı değildir, ancak bir hükümetin yasal ihale olarak kurduğu bir para birimi olan fiat para adı verilen bir form kullanıyoruz.

Kredi (ve borç) kavramı, kredi kartları icat edilmeden çok önce vardı . “Para olması için fiziksel olması gerekmiyor,” diye açıklıyor Postel-Vinay.

Banka tarafından verilen kredi kartı 1946'da New York'taki Flatbush Brooklyn Ulusal Bankası'ndan John Biggins tarafından icat edildi. Daha sonra, kredi kartları yoldayken Amerika'da kullanmaları için seyahat eden satıcılara yükseltildi. İngiltere'de Barclays, İngiltere'nin ilk kredi kartını 29 Haziran 1966'da çıkardı.

İlk banka kartı 1987'de İngiltere'de ortaya çıktı. 2003 yılında Chip ve pin piyasaya sürüldü ve dört yıl sonra temassız kredi kartları takip edildi.

Sadece beş yıl önce kiramı nakit olarak ödedim! - Emelie Svensson

Bu arada Çin'de, akıllı telefonunuzla QR kodlarını taramak veya akıllı telefonunuzda satıcılar tarafından taranacak QR kodları oluşturmak, ödeme yapmanın bir yolu olarak seçilmiştir. Çin'in elektronik ödemelerin hızlı bir şekilde benimsenmesi, ülkedeki WeChat'in yaygınlığı, e-ödeme / e-cüzdan, mesajlaşma ve sosyal medya işlevlerini içeren bir süper uygulama ile açıklanmaktadır; Alibaba'nın Taobao platformu gibi e-ticaret platformlarının popülerliği; ve Çin'in kredi kartı kullanım oranlarının nispeten düşük olması. 2015 yılı civarında günlük kullanımda e-ödemelerin kabulü çok daha yaygın hale geldi.

Nakitsiz harcamaların en yüksek olduğu ülkeler arasında , kişi başına ikiden fazla kredi kartı olan bir norm olan Kanada yer alır . Avrupa'da, İsveç'in en nakitsiz toplumu var, İsveçlilerin sadece% 13'ü geçen yıl yapılan bir ankete göre, 2010'da% 40 civarında olan son satın alımlar için nakit kullandıklarını bildirdi . Yeni bir Pew Araştırma Merkezi araştırmasına göre Amerikalılar hala haftalık bazda nakit kullanıyorlar .

New York'ta yayın gazetecisi olarak çalışan İsveçli Emelie Svensson, nakit kullanımı konusunda iki ülkenin çok farklı olduğunu söylüyor. “Devrilme üzerine kurulu ve birçok mağaza kart bile almıyor, ya da en az 10 dolarlık bir satın alma” diyor Amerika'daki yaşam deneyiminden bahsediyor. “Daha da iyileşiyor, sadece beş yıl önce kiranızı peşin ödedim!”İngiltere, gayrinakdi ödemeler kullanımında artış gösterse de, daha gidecek çok yolu var. Göteborg'dan 20 yaşındaki bir kasap olan Moa Carlsson'a göre ülke, ülkesi İsveç'e kıyasla çok tuhaf hissediyor. İngiltere'yi ziyaret ettiğinde “Sanırım nakit kullanmak için biraz eğlenceli ve neredeyse garip” diyor. “İngiltere kendi içinde biraz daha eski kafalı hissediyor. Orada nakit kullanmamak neredeyse garip olurdu. Pound'un İngiltere'nin büyük bir parçası olduğunu hissediyorum, İsveç kronundan çok daha fazla ”.

Giderek artan bu nakitsiz toplumlarda yaşayan insanlar için, elektronik ödemenin faydaları açıktır. “Çok uygun. Cebinizde £ 200 ya da gitmek zorunda kalmanın [güçlük] hissine sahip değilsiniz. 'Bankamatik nerede?' Cebinizde orada, ”diyor 2003 yılında Çin'e ilk gelen ve e-ödemeleri geç benimseyen İngiliz bir girişimci olan William Vanbergen.

Carlsson gibi, nakitle uğraşmanın antika olduğunu söylüyor. Vanbergen iş için Hong Kong'a gittiğinde, nakit hala daha olağan ödeme yöntemidir ya da yerli İngiltere'sine geri döndüğünde, bunun zaman içinde geri dönmek gibi olduğunu söylüyor.

Fiziksel nakit kullanmadan yapılan harcamalar insanların daha fazla harcama yapmasını sağlıyor mu?

Fakat sözde dezavantajlar nelerdir?

Fiziksel nakit kullanmadan yapılan harcamalar insanların daha fazla harcama yapmasını sağlıyor mu? Bu karmaşık bir sorudur ve insanları çeşitli biçimlerde temelde irrasyonel yaratıklar olarak görmeyi içerir. Örneğin, psikolojik olarak, insanların £ 100 kaybettiklerinde, £ 100 kazanmaktan duydukları neşeden daha fazla acı hissettikleri gösterilmiştir. Diğer bir deyişle, iki meblağ tam olarak aynı olmasına rağmen, zararın acısı daha fazla acıyor.

Bu tür psikolojik içgörü, ekonomi alanında muazzam bir değişime neden olmuştur. Daha önce, klasik iktisatta, akademisyenler teorilerini insanların rasyonel davrandıkları varsayımına dayandırırken (böylece eşit miktardaki kayıp ve kazanç bir birey tarafından aynı şekilde ele alınacaktı), bunun psikolojik çalışmalar tarafından yanlış olduğu gösterildi. Bu davranışsal ekonomi ve tüketici psikolojisi gibi dalların disiplinine yol açtı.Bu nispeten yeni disiplindeki büyük araştırmacılardan biri Drazen Prelec. MIT profesörü bir zamanlar sessiz bir açık artırma içeren bir çalışma yürüttü . Açık artırma, NBA basketbol oyunlarının satıldığı biletler için prestijli Sloan işletme okulundaki öğrenciler için yapıldı. Araştırmacılar isteklilerin yarısına sadece nakit ödeme yapabileceklerini, diğer yarısına ise sadece kredi kartı ile ödeme yapabileceklerini söylediler.

Sonuçlar araştırmacıları hayrete düşürdü. Ortalama olarak, kredi kartı alıcılarının nakit alıcıların iki katından fazla teklif verdikleri görülmüştür. Prelec'e göre bunun anlamı, bir kredi kartına bir dolar harcamanın psikolojik maliyetinin sadece 50 sent olmasıdır.

Bir kredi kartına yapılan harcamaların insanların nasıl harcadıkları üzerinde net bir etkisi vardır, bu da çok sayıda çalışmanın doğurduğu bir durumdur. Bununla birlikte, kredi kartı faturalarının, ulaştıklarında, alıcı için büyük bir acıya neden olduğu da gösterilmiştir. Aslında o kadar ki, davranışçı ekonomistler bunun banka kartlarının devam eden popülaritesini açıkladığına inanıyorlar.

Peki e-cüzdan kullanmaya ne dersiniz? Louvain Üniversitesi'nde doktora sonrası psikolog ve davranışçı ekonomist olan Emir Efendiç geri bildirimdir. “Kredi kartlarıyla anında güncelleme almıyorsunuz. Ancak çevrimiçi bankalarda, miktarın derhal düşüldüğünü görüyorsunuz ”diyor Efendic. “Geri bildiriminizi kaybederseniz, evet daha fazla harcayacaksınız”.

Nöral yollar paramızla ayrıldığımızda neredeyse kısa fiziksel acı gibi yanar

Kredi kartlarında, ödeme ağrısı ertelenir (yine de aylık fatura gelene kadar). Başka bir deyişle, kredi kartlarının büyük yeteneği, satın alma zevkini ödeme acısından ayırmanın psikolojik gücüne sahip olmalarıdır.

Ancak e-cüzdanlarda, kullanıcılar paranın derhal düşüldüğünü görebilirler. Pekin'de WeChat Pay kullanan İngiliz eski patenti Emily Belton, her ödeme yaptığında bildirim almayı sevdiğini ve bakiyesi ve ödemelerinin gerçek zamanlı olarak güncellendiğini söylüyor. Bu anında geri bildirimdir ve bu nedenle kredi kartıyla aynı etkiye sahip değildir.

Bununla birlikte, Prelec, paramızla ayrıldığımızda, neredeyse kısa fiziksel ağrı gibi, “kaçırma anı” olarak tanımladığı şeyde sinir yollarının yandığını keşfetti. E-cüzdanlarla ödeme konusunda henüz benzer bir araştırma olmamasına rağmen, bir akıllı telefonla ödeme yaparken çakışma anının eksik olabileceği varsayımı yapılabilir. Ancak bunun daha fazla araştırmaya ihtiyacı var.Paramızla ayrılmanın bu acısı bizi fazla harcamadan koruyabilir, ancak olumsuz yönü, tüketmedeki neşenin bir kısmını soymasıdır . Prelec'in “ahlaki vergi” olarak adlandırdığı bu psikolojik maliyet çeşitli şekillerde azaltılabilir. Paketleme gibi fiyatlandırma araçları - ana malın satın alınmasıyla birlikte “serbest” mallar da dahil olmak üzere, bu “ahlaki verginin” bir kısmını kaldırabilir. Ön ödeme, finansal avantajı olmasa bile başka bir yöntemdir. Örneğin, insanların tatiller için taksitle ödeme yapmayı tercih ettikleri gösterilmiştir (nakit likiditelerinin bir kısmını kaybetse bile).

Ve bir kez yurt dışına çıktıklarında, kendi ülkelerinin “gerçek parası” ndan çok daha az ciddiyetle davranarak yabancı para harcamayı daha kolay bulurlar. Club Med gibi şirketler, tesis misafirlerinin nakit yerine kullanmak için plastik cips satın aldığı bu tür psikolojiye bağlandı.

Benim için sonunda Pekin'de e-ödemeleri kullanmaya geçtim. Nakitsiz sistemi, sorunsuzluğu, rahatlığı içinde oldukça şaşırtıcı buldum. Bu, ödemenin acısını ödemeden harcamanın tüm avantajlarını elde ettiğiniz bir dünyada yaşamak gibidir.

Belki de bu, insanların paralarını daha özgürce harcamalarının ve dünyadaki birçok hükümetin bunu teşvik etmeye çalışmasının faydalı olabileceği ekonomiler için daha iyidir. Eski bir İngilizce söyleniyor: “Para, gübre gibi, yayılana kadar iyi değil.” Ancak bazen, bu tür serbest harcamalar, hiç sürtünme olmadan, bir tür tedirginliğe yol açar.

Belki de bu, Drazen Prelec'in ifade ettiği “ahlaki vergi” dir, bu da fırsat maliyetlerini gerçek acı olarak hissetmek için psikolojik bir eğilimdir. Başka bir deyişle, bu tedirginliği hissediyor olabilirim, çünkü bunun yerine parayı başka şeylere harcayabileceğimi hayal ediyorum.

Daha fazla toplum nakit esaslıdan nakitsize geçtikçe, harcama şeklimiz değişebilir. Ancak para, insanların yaşamlarında hakim bir güç olarak kalacaktır.

Tuhaf Batı

Bu makale Weird West serimizin bir parçasıdır. 2010 yılında, British Columbia Üniversitesi'nden bir ekip, psikoloji araştırmalarının büyük bir kusur içerdiğine dikkat çekti: bunların çoğu tamamen Batı, Eğitimli, Sanayileşmiş, Zengin ve Demokratik - ya da Tuhaf toplumlardan alınan örneklere dayanıyor. Araştırmacılar genellikle bulgularının herhangi bir yerdeki insanlar için geçerli olacağını varsayıyorlardı. Ancak bir inceleme yaptıkları zaman, üniversite ekibi, akıl yürütme stillerinden görsel algılamaya kadar, Garip toplumların üyelerinin aslında “insanlar hakkında genelleme yapmak için bulabilecek en az temsili popülasyonlar arasında” olduğunu keşfetti.

Bununla birlikte, ana akım medyadan akademiye kadar, Tuhaf'ı “normal” veya en azından diğer kültürlerin ve insanların yargılandığı “standart” olarak görmek yaygındır. Bu dizide günlük yaşamda bunun nasıl göründüğüne bakıyoruz. Dünyanın başka yerlerinde yaşayan insanların tuhaf bulabileceği Tuhaf toplumlarda hangi alışkanlıklar ve düşünce biçimleri yaygındır? Ve bu bize sadece kültürel farklılıklar hakkında değil, kendimiz hakkında da ne anlatıyor? Duş yaptığımızdan alışveriş yapma şeklimize kadar, bu seri genellikle verilen davranışları yeniden inceler ve “standart” ın nadiren en iyi ya da tek yol olduğunu araştırır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?