banner30

banner29

Sabiha Gökçen ekonomik havaalanı kapsamına alındı

Yeni Ekonomik Havaalanları oluşturulmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Ulaştırma Bakanlığı, Sabiha Gökçen Havaalanı'nı ekonomik havaalanı kapsamına dahil etti.

Ekonomi 14.08.2008, 15:22 26.12.2019, 19:20
Sabiha Gökçen ekonomik havaalanı kapsamına alındı

Havayolu işletmelerinin petrol fiyatlarındaki artıştan en az seviyede etkilenmesi amacıyla Ulaştırma Bakanlığı kısa bir süre önce havaalanında iç hat konma, konaklama, aydınlatma ve yolcu servis hizmet bedellerinde indirim yapma kararı almıştı. Bu kapsamda, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Sabiha Gökçen Havaalanın ekonomik havaalanları kapsamına alınmasına yönelik yapılan çalışmalar tamamlandı. Havaalanında, iç hat konma, konaklama ve aydınlatma hizmet bedellerinde 01 Eylül 2008 tarihinden itibaren yüzde 25 indirim yapılmasına karar verildi. Böylece daha önce projenin uygulandığı Süleyman Demirel, Nevşehir-Kapadokya, Bursa-Yenişehir ve Tekirdağ Çorlu Havaalanları ile birlikte ekonomik havaalanı sayısı beşe yükseldi.

-SABİHA GÖKÇEN'E TERMİNAL İŞLETME RUHSATI-

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sabiha Gökçen Havalimanı'na, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Havaalanı Terminal İşletmeciliği Talimatı (SHT 14A.01) kapsamında Terminal İşletme Ruhsatı verildi. Türkiye'nin ilk özel havaalanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı böylece, mevcut iç ve dış hatlar terminalleri ile özel sektör tarafından işletilen terminaller arasında ruhsatlandırılan ilk havaalanı terminali statüsüne de sahip oldu.

Açıklamada, Sabiha Gökçen Havaalanına İleri Teknoloji Endüstri Parkı da kurularak bölgenin "atardamarı" olmasının planlandığı belirtildi. Açıklamada, "Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kurulacak Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM) Projesi'nin hayata geçirilmesi ile, bakım merkezlerinin kapasitelerinin artması, uçak bakım pazarında rekabet etme ve pazardan daha fazla pay alınması hedefleniyor" denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?