Bombalı eylem hazırlığındaki teröristlere MİT'ten operasyon! Bombalı eylem hazırlığındaki teröristlere MİT'ten operasyon!

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine dünkü üçlü görüşmeden sonra yeşil ışık yakmasının ardından ABD-Türkiye ilişkilerinde dikkati çeken gelişmeler oldu. ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarıi F-16 satışı konusunda sıcak mesajlar verdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Türk mevkidaşı Yaşar Güler ile telefonda görüştü.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, Austin'in, Türkiye'nin askeri modernleşme talebine desteğin gündeme geldiği belirtildi.

Türkiye-İsveç-NATO arasında varılan anlaşma sonrası Pentagon'dan yapılan açıklamada, "İki bakan Türkiye, İsveç ve NATO arasında gerçekleşen pozitif görüşmeyi değerlendirdi ve Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin askeri modernizasyon sürecini desteklemesi gündeme geldi" denildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada ise, "Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, 10 Temmuz 2023 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alındığı görüşmede, İsveç'in NATO üyeliği ile F-16 tedarik/modernizasyonu üzerinde duruldu" ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE KARŞITI SENATÖR MENENDEZ'İN YENİ ŞARTI YUNANİSTAN

Türkiye karşıtlığıyla bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye'nin İsveç kararını onaylayacağını açıklamasının ardından, Kongre koridorlarında Reuters'ın sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye F-16 satışına karşı olduğunu her fırsatta dile getiren Menendez, Biden yönetimi ile savaş uçaklarının Türkiye'ye satışı ile ilgili görüşme halinde olduğunu söyledi.

Menendez, "Türkiye'yle alakalı endişelerim hala var. Biden yönetimiyle görüşüyoruz. Eğer Biden yönetimi, Türkiye'nin komşularına yönelik son birkaç aydır durağan olan saldırganlığına son vermenin bir yolunu bulabilirlerse bu harika olur; ama bu kalıcı bir gerçeklik olmalı" dedi.

Yunanistan'ın güvenliğini önemsediğini ifade eden Menendez, F-16 satışına ilişkin kararını ne zaman vereceğine dair soruyu ise, "Muhtemelen gelecek hafta içinde" diye cevapladı.

MENENDEZ'İ BİZZAT BIDEN İKNA EDEBİLİR

Menendez, daha önce yaptığı açıklamalarda da benzer taleplerini sıralayarak, İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanacağı ve Yunanistan'a saldırılmayacağı konusunda taahhüt istemişti.

Ancak, İsveç kararından sonra Biden yönetiminin Kongre'de bastırarak F-16 satışı ve modernizasyonu paketini geçirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Zira Amerikalı kurmaylardan gelen açıklamalar bu yönde. Demokrat Parti üyesi olan Menendez'in de bizzat Biden tarafından ikna edilmesi bekleniyor.

Haber7