Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı ifade edildi.

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitedeki büyümenin güçlü temposunun üçüncü çeyrekte yavaşladığına işaret ettiği bildirildi.

İŞSİZLİK TAHMİNLERİ DEĞİŞMEDİ
İstihdam kazanımlarının yılın başından bu yana yavaşladığı ancak güçlü kalmayı sürdürdüğü kaydedilen açıklamada, işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, enflasyonun yıl boyunca yavaşladığı ancak yüksek seyrini koruduğu ifade edildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 oranında enflasyon hedeflediği vurgulanan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verildiği bildirildi.

ART ARDA 3 TOPLANTIDA FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ
ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi, söz konusu artışlarla 2001'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 3 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı.

ABD'de enflasyon, geçen yıl haziranda yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak kasımda yıllık bazda yüzde 3,1 olarak kaydedilmişti.

FED BAŞKANI: ENFLASYON HALA ÇOK YÜKSEK
Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısında, enflasyonun yüksek olduğunu ve veriler ışığında faiz kararlarına devam edeceklerini vurgulayarak, "Sıkılaştırma döngüsünde politika faizinin muhtemelen zirvede veya zirveye yakın olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Powell'ın açıklamaları şöyle:

Enflasyon, işsizlikte ciddi artış olmadan hafifledi. Ancak enflasyon hala çok yüksek. Enflasyonun izleyeceği politika belirsiz. Yüzde 2 enflasyona dönme hedefimize tamamen bağlıyız. Attığımız adımlar politika faizini sınırlayıcı bölgeye getirdi. Yaptığımız sıkılaştırmanın tam etkileri henüz hissedilmedi. Dikkatli şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Gelecekteki kararlarımızı tamamen verilere, görünümün gelişimine ve gelişen risklere göre vereceğiz. Yüksek faiz oranları işletmelerin sabit varlık yatırımları üzerinde de baskı yarattı.

Filistin için kendini yakan ABD'li subay anıldı! Filistin için kendini yakan ABD'li subay anıldı!

"ENFLASYONUN YÜZDE 2'YE DÜŞMESİ ZAMAN ALACAK"
İş gücü piyasası hala sıkı, ancak daha iyi bir dengeye geliyor. Nominal ücret büyümesi yavaşlamaya başlamış görünüyor. Politika yapıcılar iş gücü piyasasında yeniden dengelenmenin devam etmesini bekliyorlar. Son birkaç aydaki düşük enflasyon okumaları memnuniyet yarattı. Çekirdek PCE fiyatların Kasım'da sona eren 12 ayda yüzde 3,1 yükseldiğini tahmin ediyoruz. Enflasyonu yüzde 2'ye çekmenin zaman alacağını öngörüyoruz. Sınırlayıcı duruşumuz ekonomik aktivite ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor.

"FAİZ TEPE NOKTASINA YAKIN"
Şu anda politika faizimizin tepe noktasına yakın olduğuna inansak da, geçmişte döngü bize sürprizler yaptı. Eğer uygun olur ise politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız. Enflasyonun yüzde 2 patikasında olduğuna inana kadar politikayı sınırlayıcı tutacağız. Temkinli şekilde durmaya devam edeceğiz. Dikkatli şekilde ilerliyoruz, enflasyonu yüzde 2'ye getirmeye kararlıyız, kararlarımızı toplantıdan toplantıya vermeye devam edeceğiz. FOMC katılımcıları daha fazla faiz artırımı olasılığını masadan kaldırmak istemediler. Kullandığımız "herhangi bir" ifadesi, politika faizinde tepe noktasında veya yakın olduğumuzu düşündüğümüzü gösteriyor.

"FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN OLACAK SORUSU GÜNDEME GELDİ"
Hala, faizlerin yeterince yüksek olup olmadığına odaklıyız. Hiç kimse zafer ilan etmiyor., hala gidecek yolumuz var. Zafer ilan etmek için çok erken olur. Faizleri indirmek için ne zamanın uygun olacağı sorusu bugün gündeme geldi. Toplantıda üyeler faiz indirim tahminlerini ortaya koydular. Çok sayıda kişi faiz tahminlerini ortaya koydu. Gelecek yıl bir resesyon olasılığı her zaman var. Projeksiyonlardaki farklar, önceden beklenenden düşük enflasyonu yansıtıyor.

"FAİZLERİN NE ZAMAN İNDİRİLECEĞİNE ÇOK DİKKATLİ KARAR VERECEĞİZ"
Faizlerin ne zaman indirileceği daha tartışılacak, çok dikkatli şekilde karar vereceğiz. Faizler konusunda yeterince şey yaptık, ancak bundan henüz tamam olarak emin değiliz. Politika kararlarımızı verirken sadece bir veriye bakmıyoruz, tüm verileri değerlendiriyoruz. Eğer güçlü bir büyüme görürsek, bu enflasyonu aşağı getirmenin daha uzun süreceği anlamına gelir. Gördüklerimizi değerlendirerek politikamızı oluşturacağız. Trendin üzerinde büyüme, faizleri yeniden artırmamız gerektiği anlamına gelebilir.

İŞSİZLİK ORANI ÇOK DÜŞÜK
İşsizlik oranı çok, çok düşük. İş gücü piyasasının genel olarak gelişimi pozitif. Pozitif reel ücretler tüketici güvenini iyileştirebilir. Faizleri çok uzun süre yüksek tutmamıza yol açabilecek risklerin farkındayız. Talepteki nelerin yaşanmakta olduğunu izleyeceğiz."

2024'TE İNDİRİM SİNYALİ
Fed, gelecek yıl faiz indirimlerinin başlayabileceği sinyalini verirken bankanın tahminleri gelecek yıl toplamda 75 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği ihtimalini ortaya koydu.

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından Fed'den yapılan açıklamada, enflasyonu zaman içerisinde yüzde 2'ye düşürmek için uygun olabilecek "herhangi" bir ilave politika sıkılaştırmasının boyutunun belirlenmesinde Komitenin para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmayı, para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyona etkisindeki gecikmeleri, ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacağı belirtildi.

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, federal fon oranına ilişkin tahminini bu yıl sonu için eylülde öngördüğü yüzde 5,6'dan yüzde 5,4'e düşürdü.

Fed, yıl boyunca her iki toplantıda bir ekonomiye ilişkin tahminlerinin yer aldığı bir "projeksiyon" tablosu yayınlıyor.

Buna göre, Fed'in federal fon oranına ilişkin 2024 yılı için tahmini yüzde 5,1'den yüzde 4,6'ya, 2025 yılı için yüzde 3,9'dan yüzde 3,6'ya indirildi. Fed'in 2026 yılına ilişkin faiz öngörüsü ise yüzde 2,9 olarak korundu. Uzun dönem ortalama faiz beklentisi de yüzde 2,5'te tutuldu.

Söz konusu tahminler Fed'in gelecek yıl toplamda 75 baz puanlık faiz indirimine gidebileceğini işaret ediyor.

Bankanın enflasyon tahminleri ise bu yıl için yüzde 3,3'ten yüzde 2,8'e, 2024 için yüzde 2,5'ten yüzde 2,4'e ve 2025 için yüzde 2,2'den yüzde 2,1'e düşürüldü. Enflasyon tahmini 2026 için yüzde 2 olarak belirlendi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ilişkin tahminler de aşağı yönde revize edilirken çekirdek enflasyona yönelik öngörüler bu yıl için yüzde 3,7'den yüzde 3,2'ye, 2024 için yüzde 2,6'dan yüzde 2,4'e ve 2025 için yüzde 2,3'ten yüzde 2,2'ye indirildi. Fed'in 2026 yılı çekirdek enflasyon tahmini ise değişmeyerek yüzde 2'de sabit kaldı.

ABD ekonomisinin büyüme tahmini bu yıl için yüzde 2,1'den yüzde 2,6'ya yükseltilirken gelecek yıl için yüzde 1,5'ten yüzde 1,4'e düşürüldü. Büyüme tahmini 2025 yılı için yüzde 1,8'de bırakılırken 2026 için yüzde 1,8'den yüzde 1,9'a çıkartıldı.

İşsizlik oranına ilişkin tahminler ise bu yıl için yüzde 3,8, gelecek yıl için yüzde 4,1 ve 2025 için yüzde 4,1 olarak tutuldu. 2026 yılına ilişkin işsizlik oranı öngörüsü ise yüzde 4'ten yüzde 4,1'e yükseltildi.