Hamaslı yetkililer, barış için Mısır'da

Hamaslı yetkililerin barış görüşmeleri için Mısır'a geçtiği belirtildi.

Hamaslı yetkililer, barış için Mısır'da

Filistin'in Hamas grubundan bazı yetkililerin, Mısır'ın arabuluculuğunda İsrail ile bir barış anlaşmasını görüşmek üzere Kahire'ye geldikleri bildirildi. Mısırlı yetkililer, Hamas'tan Musa Ebu Marzuk ve Muhammed Nasır isimli arabulucuların, hafta içinde Kahire'de olan İsrailli yetkililerin tekliflerini almak üzere Mısır İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman ile bir araya geldiklerini aktardı.

İsrail heyetinin de kendi şartlarını bildirdikten sonra geçtiğimiz Perşembe günü Mısır'dan ayrıldığı açıklanmıştı. İsrail'den Mısır'a gelen yetkilinin ise Amos Gilad adlı arabulucu olduğu kaydedildi.

Hamas sözcüsü Eymen Taha da dün yaptığı açıklamada Hamaslı yetkililerin Mısırlı arabulucuları dinleyeceklerini ve ardından da üst düzey yetkililerle nasıl bir duruş sergileyeceklerini belirleyeceklerini söylemişti.

Mısır, Gazze'de bir barış sağlamak için Hamas ve İsrail görüşmelerine sık sık arabuluculuk ediyor. Son görüşmelerin ise İsrail'in, olası bir anlaşmada İsrail askeri Gilad Şalid'in serbest bırakılmasının da yer alması talebinden vazgeçmesi üzerine ayarlandığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5