Unutulmasın! Biz unutmadık!

Tam iki yıl önce bugün Kudüs'te ve Mescid-i Aksa'da yaşanan olayların derin gerçeği nedir? 14 Temmuz'da yaşananları biz unutmadık, unutulmasın...

Unutulmasın! Biz unutmadık!

14 Temmuz 2017 günü üç Filistinli genç, Mescid-i Aksa’nın bulunduğu alanda İsrail askerleriyle çatışma girdi. Çatışmada, 3 Filistinli genç ve 2 İsrail askeri ölmüştü. Bunu bahane eden İsrail, Mescid-i Aksa’yı ibadete kapattı, Harem-i Şerif’in kapılarına metal arama detektörü olan X-ray cihazları yerleştirdi ve 50 yaşın altındakilerin cuma namazı için camiye girişini yasakladı.

ÖFKE CUMASI

İsrail’in yasak kararı, Müslümanların büyük protestosu ile karşılandı. Kararın ardından gelen ilk cuma günü, binlerce kişi kararı protesto için kontrol noktalarının önünde namaz kılmak için yığıldı. Namaz sonrasında ise İsrail polisi saldırdı. 200’e yakın Filistinli yaralandı, en az 3 Filistinli öldürüldü. “Öfke Cuması” adı verilen bu direnişin ardından, İsrail işgali altında olan Batı Şeria’da Yahudi yerleşimcilere dönük saldırılar gerçekleştirildi.

İSRAİL KAPILARI AÇMAK ZORUNDA KALDI AMA...

Günler süren çatışmalar ve öfkenin yükselmesi üzerine, İsrail kapılara koyduğu metal detektörleri ve kameraları kaldırdığını açıkladı. Sonraki cuma günü, yine binlerce Müslüman, Harem-i Şerif’e girmeyi reddederek sokakta namaz kıldı. Ve başta 50 yaşın altındakilerin namaza girmesiyle ilgili yasak olmak üzere, 14 Temmuz sonrası getirilen yasak ve uygulamalar kaldırılmadan, Mescid-i Aksa’ya girmeyeceklerini duyurdular.

NELER OLMUŞTU?

Ezanın yasaklandığı Mescid-i Aksa'da 1967'den beri ilk kez 10 vakit ezan okunmadı. 16 Temmuz'da Harem-i Şerif'in üç kapısına İsrail askerleri dedektör yerleştirdi. Müslümanlar Aksa'nın çevresinde namaz kılarak olayı protesto etti. İşgal güçleri nemaz kılan Müslümanara silahlarla ve gaz bombalarıyla saldırdı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5