banner5

banner29

Cemaat ve STK'lar Referandumda Ne Diyecek? İşte Cevabı..

Milletin 18 maddelik anayasa değişiklik paketini oylayacağı referandum için millete en yakında bulunan sivil toplum örgütleri, vakıf ve dernekler ne diyor? İşte cevabı...

Gündem 24.03.2017, 17:08 24.03.2017, 17:08
Cemaat ve STK'lar Referandumda Ne Diyecek? İşte Cevabı..
Haber10'dan Sümeyye Ezer Öztel, STK'lar ve vakıfların referandumda ne oy kullanacağının çetelesini tuttu. İşte STK'ların, vakıfların ve derneklerin referandum kararı...

Türkiye, yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi, 16 Nisan'da 18 maddelik anayasa değişikliğini oylamak için referanduma gidiyoruz.

Siyasi partilerin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşları da referandum kararlarını açıklamaya devam ediyor.


Peki Sivil Toplum Kuruluşları'nın 16 Nisan'da yapılacak olan halk oylaması için kararları ne şekilde olacak?


Kararlarını açıklayan STK'ları sizler için derledik.


Üye olduğunuz STK'nın referandum kararının haberde yer almadığını düşünüyorsanız, dernek veya vakfın basın açıklamasıyla birlikte HABER10'un WhatsApp ihbar hattı olan 0553 767 09 23 numarasına gönderebilirsiniz.


MEMUR-SEN


Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Anayasa Değişikliği Paketi'ne ilişkin açıklama yaparak, “Memur-Sen olarak 2010 referandumuna da destek vermiş ve Türkiye’nin sistem tıkanıklarından kurtulması noktasında olağanüstü bir gayret göstermiştik. Anayasa Değişikliği Paketi için yapılacak olan referandumun istikrar anlamında önemli olduğunu düşünüyor ve Memur-Sen olarak bu değişimin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.


TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu referandumda hayır oyu vereceğini yayınladığı video ile açıklamıştı.


Videoyu Twitter hesabından yayınlayan Metin Feyzioğlu, paylaşımına "Gelecek endişesi taşımaya hayır. Teyzeleri dinleyelim" çağrısında bulunmuştu.


Feyzioğlu referandum kararlarının "Hayır" olacağını açıklasa da Barolar Birliği'nde kararını "Evet" olarak açıklayan avukatlar da var.


OKÇULAR VAKFI


Okçular Vakfı da referandum da "Evet" diyecek kuruluşlardan bir diğeri.


​İHH İNSANİ YARDIM VAKFI


Referandumda ‘Evet’ diyeceklerini açıklayan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “İnanıyorum ki Türkiye; önümüzdeki günlerde toplumsal barışı sağlayarak, insanlığın ve geleceğin İslam dünyası için iyi bir örneklik sunacak” demişti.


UMED


Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED), 'Biz de evet diyoruz' başlığıyla referandumla ilgili açıklama yayınlamıştı.


TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ


Türkiye genelinde 500 bine yakın üyesi olan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Dayanışma Kurulu, Cumhurbaşkanlığı sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifinin referandumunda "hayır" diyeceğini açıklamıştı.


ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ (AGD)


Anadolu Gençlik Derneği (AGD), bazı basın ve medya organlarında çıkan AGD’nin 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu ile alakalı kampanya yürüteceği yönündeki haberlere yönelik AGD Genel Merkez Basın Müşavirliği tarafından yazılı bir basın açıklaması yayınlamıştı.
Basın açıklamasında “Anadolu Gençlik Derneğimiz 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması ile ilgili herhangi bir kampanyanın iştirakçisi değildir, aynı konu ile ilgili bir program tertiplemiş ya da bir salon müracaatında bulunmuş da değildir." ifadeleri kullanılmıştı.


Saadet Partisinin referandum kararının "Hayır" yönünde olması sebebiyle, Anadolu Gençlik Derneği'nin de bu yönde oy kullanacağı belirtiliyor.


KOLEKTİFLER


Her fırsatta Suriye'de yüz binlerce masum sivilin katili olan Esed'e sahip çıkan ve çeşitli derneklerin yardım stantlarına saldıran Kolektifler de üniversitelerdeki 'hayır' çalışmasını yürütüyor.
TÜSİAD


TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik başkanlık referandumu konusunda üyelerini bilgilendireceklerini fakat oy tercihinde herkesin özgür olduğunu vurgulamıştı. Bilecik, "Oyun rengi konusunda kurumsal işaret vermeyiz" demişti.


TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ (TTB)


Türk Tabipler Birliği (TTB) de referandum da "Hayır" diyeceğini açıklayan bir başka kurum olmuştu.


TTB Başkanı Raşit Tükel, "baskı ve zulüm politikalarına karşı 'Hayır' diyeceklerini" belirtmişti.


FURKAN VAKFI


Furkan Vakfı'nın da anayasa referandumu hakkında hayır diyeceğini açıkladığı iddia edilmişti.


Furkan Vakfı Genel Başkanı Alparslan Kuytul, Cumhurbaşkanlığı sistemine tepki göstermiş fakat hayır oyu vereceği şeklinde yönlendirme yapmadığını söyleyerek, sandığa gitmeyeceklerini açıklamıştı.


TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN


Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini belirterek, Parlamenter sistemin güçlendirilerek devam ettirilmesini gerektiğini ve referandumda 'hayır' oyu vereceğini açıklamıştı.


HUZUR VAKFI


2011 yılında kurulan ve merkezi Karabük'te olan Huzur Vakfı da yaptığı açıklamayla referandumda 'evet' diyeceklerini açıkladı.


İLAHİYATÇI VE ANTİKAPİTALİST MÜSLÜMANLAR


Gezi Vandallığına da destek veren İlahiyatçı ve Antikapitalist Müslümanlar grubunun lideri İhsan Eliaçık, anayasa referandumuna ‘Hayır’ diyeceğini açıklamıştı.


HALKEVLERİ


Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, anayasa değişikliği taslağının darbe anayasasının eşitlik ve özgürlükleri kısıtlayan niteliğini değiştirmediği görüşünde bulunmuştu.


Birol, "12 Eylül 1980 anayasasını revize ederek demokratikleştiriyoruz ve ülke demokratikleşiyor" söylemi doğru değil. Sloganımız o nedenle "12 Eylül 1980 Anayasasına da 12 Eylül 2010 AKP Anayasasına da hayır" ifadelerini kullanmıştı.
ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÇYDD)


Türkan Saylan'ın kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) referandum için 'hayır' kampanyasına destek oluyor. ÇYDD, yurdun çeşitli yerlerinde CHP'li milletvekillerinin de katıldığı paneller düzenliyor.


ÖZGÜR-DER


Özgür- Der 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan anayasa değişikliğiyle ilgili referandum hakkında görüşlerini açıklamıştı.


Ümmetin düşmanlarıyla işbirliği içinde bulunan bir zihniyetin güçlenmesine yol açacağı için referandumdan “hayır” çıkmasını arzu etmediğini, “evet” çıkmasının ümmetin maslahatına daha uygun olduğunu belirten Özgür-Der, bununla birlikte bu tavrın şartsız ve itirazsız bir kabul olmadığını dile getirerek endişeleri besleyen zaaflı uygulamalara işaret etmişti.


KADEM


Kadın ve Demokrasi Derneğinden (KADEM) de referandum da "Evet" oyu kullanacak.
ÖNDER İMAM HATİP LİSELERİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ


ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında "evet" diyeceğini duyurmuştu.


EDİRNE ROMAN DERNEKLERİ FEDERASYONU (ROMDEF)


Edirne Roman Dernekleri Federasyonu (Romdef) Başkanı Erdem Güyümgüler, 16  Nisan’daki halk oylamasında "evet" diyeceklerini belirterek, platformla "evet"  kampanyası yürüteceklerini söylemişti.


İSMAİLAĞA VAKFI


İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, 16 Nisan'daki anayasa referandumunda 'Evet' oyu kullanılacaklarını açıkladı.


BÜLBÜLZADE VAKFI


Referandumda "Evet" oyu everecek olan bir başka kuruluş ise Merkezi Gaziantep'te bulunan Bülbülzade Vakfı.


ANADOLU PLATFORMU


Anadolu Platformu da 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında "evet" diyenler arasında.
ANADOLU EVET PLATFORMU


Anadolu Evet Platformu Sözcüsü Ahmet Ay, "Önümüzdeki referandumda bu sistemin zayıflığını giderecek bir düzenleme var. Özellikle siyasal sistemdeki cumhurbaşkanlığına geçiş o vesayet odaklarını yok edecek diye düşünüyoruz." ifadesini kullanmıştı.


TÜRGEV

 

TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, "Referandumda bağımsızlığımızın teminat altına alacak bir sistemi egemen kılmak için sandıklara gitmemiz lazım. İrademizi ortaya koymamız lazım." açıklamasını yapmıştı.


TÜGVA


16 Nisan'da "Evet" diyecek bir başka kuruluş ise, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA).
AKABE VAKFI


Akabe Kültür Ve Eğitim Vakfı kurucusu Mustafa İslamoğlu, bu anayasanın darbecilere haddini bildirecek maddeler içerdiğini belirterek "Bu değişikliğin önü güçlü bir evet`le açılırsa bu milletin seksen yıllık makus talihi açılacak. Bu bir fırsattır. Böyle bir fırsat milletin önüne yüz yılda bir ya çıkar ya çıkmaz" demişti.

ASKON


Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca referanduma evet diyeceklerini açıklamıştı.


SAFA VAKFI


Kayseri'de Nakşibendi'nin Yahyalı kolunun lideri Ali Ramazan Dinç'in kurucusu olduğu Safa Vakfı da referandumda 'evet' diyeceklerini açıklamıştı.


MÜSİAD


Anayasa değişiklikliğine destek verdiğini açıklayan MÜSİAD, yapılan değişikliklerin iş hayatını ve demokrasiyi ve olumlu yönde etkilediğini belirtmişti.


ENSAR VAKFI


Referandumda "Evet" diyecek kuruluşlar arasında yer alan Ensar Vakfı, anayasa değişikliğiyle ilgili paneller düzenliyor.


HAYRAT VAKFI


Hayrat Vakfı, 16 Nisan'daki referandum ile ilgili kararını açıklamıştı.


"Hayrât Vakfı Risale-i Nur Talebeleri" adıyla yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı Sistemini destekliyor ve aziz milletimizi, memleketimizin selametine vesile olacağına inandığımız bu sivil düzenlemeye EVET demeye davet ediyoruz" ifadesi yer almıştı.


STK'LARDA KADIN BİRLİĞİ PLATFORMU (KABİP)


Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kadın Platformları ile KADEM, İLKDER ve Birlik Vakfının da bulunduğu 21 kadın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran "STK'larda Kadın Birliği Platformu" (KABİP), en önemli gündemlerinin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin halk oylaması olduğunu belirterek, tercihlerinin "evet" olduğunu açıklamıştı.


TÜMSİAD, SEMERKAND VAKFI, BEŞİR DERNEĞİ, UKBA-DER, GENÇ-KON VE MOSTAR GENÇLİK FEDERASYONU 


TÜMSİAD,Semerkand Vakfı, Beşir Derneği, UKBA-DER, GENÇ-KON ve Mostar Gençlik Federasyonu Referandumda "Evet" gerekçelerini açıklamışlardı.


ŞûRA VAKIFLAR KONFEDERASYONU


Şûra Vakıflar Konfederasyonu, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek referandumda “Evet” oyu kullanacaklarını açıklamıştı.


DİYARBAKIR İSTİŞARE MECLİSİ


223 STK, Vakıf ve Dernek'ten oluşturulan Diyarbakır İstişare Meclisi, referanduma ilişkin kararını açıklayarak, seçim'de "Evet" diyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.


HAK-İŞ


HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Konfederasyon Yönetim Kurulu'nun bir toplantı yaptığını belirterek, ''16 Nisan'da yapılacak referandumda ülkemizin menfaatleri için 'evet' oyu verme kararı aldık'' demişti.


İSTANBUL TİCARET ODASI


İstanbul Ticaret Odası da sistemin iş dünyasına yansımasına ilişkin bir bildiri yayımlamıştı.


Bildiride 'Ekonomi için, milli seferberlik için, ülkemizin refahı, insanlarımızın mutluğu için 'evet' diyoruz. Yeni bir anayasa istiyoruz, cumhurbaşkanlığı sistemine 'evet' diyoruz" çağrısı yapılmıştı.


ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ (ASDER)


Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanvekili Emekli Albay Mustafa Hacımustafaoğlu, anayasa değişikliğiyle yaşamın her alanında yeni bir sayfa açılacağına inandıklarını belirterek, "Parlamenter sistemin yüz yıllık bir deneyimi ortada. Görünürde milli irade muktedir görünse de sistemin çıkmazları, Türkiye'yi yeni dünya düzeninde güçlü kılamıyor. Bu nedenle yeni sistemin yeni ufuklara kapı aralayacağına inanıyoruz." demişti.


TERÖR ÖRGÜTLERİNİN HEPSİNİN ÜYE OLDUĞU HBDH


Kanlı terör örgütleri; PKK, TKP/ML, THKP-C/MLSPB, MKP, TKEP-LENİNİST, TİKB, DKP, YRK, Devrimci Karargah ve MLKP, birleşerek HBDH terör örgütünü kurmuştu.


Terörist başı Duran Kalkan'ın önderliğinde kurulan terör koalisyonu, referandumda seçmenlerin "hayır" oyu kullanması gerektiğini istemişti.
TAKSİM GEZİ PARKI DERNEĞİ'NİN DE ARALARINDA OLDUĞU 40 DERNEK


İstanbul Maçka Parkı’nda bir araya gelen 40 dernek ve platform, Cumhurbaşkanlığı sisteminin oylanacağı referandumda hayır diyeceklerini kamuoyu ile paylaşmıştı.


Ortak bildiride imzası bulunan dernek, platform ve kuruluşlar ise şöyle:


Adalar Savunması, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Artvin İnisiyatifi, Bakırtepe Çevre Platformu, Barış İçin Akademisyenler, Beşiktaş Kent Dayanışması, Beyoğlu Kent Savunması, Boğaziçi Dernekler Platformu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çevre Birimi, Derelerin Kardeşliği Platformu, Doğanın Çocukları, Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fındıklı Derelerin Kardeşliği Platformu, Halkevleri Kent ve Doğa Meclisi, Haydarpaşa Dayanışması, Haziran Ekoloji ve Kent Komisyonu, HDP Ekoloji Komisyonu, Ihlamur Parkı Dayanışması, İstanbul Kent Savunması, Kadıköy Kent Dayanışması, Karadeniz İsyandadır Platformu, Komşu Kapısı Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Maçka Parkı Hepimizin, Munzur Koruma Kurulu, Nükleer Karşıtı Platform, Peri Suyu Koruma Platformu, Politeknik, Rami Dayanışması, Roma Bostanı, Sarıyer Kent Dayanışması, Taksim Gezi Parkı Derneği, Toplumcu Mühendisler Mimarlar Meclisi, Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması, Yeşilırmak Platformu, Yeşil Sol Parti, Doğanın Hakları Var Platformu.
Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
Namaz Vakti 06 Aralık 2020
İmsak 06:36
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 10 23
2. Galatasaray 11 23
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 10 19
5. Göztepe 10 15
6. Konyaspor 10 15
7. Gaziantep FK 10 15
8. Başakşehir 11 15
9. Kasımpaşa 11 15
10. Karagümrük 10 14
11. Malatyaspor 10 13
12. Rizespor 9 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Hatayspor 8 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 10 9
18. Kayserispor 10 9
19. Gençlerbirliği 10 8
20. Denizlispor 9 6
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Giresunspor 12 20
6. Adana Demirspor 10 18
7. İstanbulspor 11 18
8. Altay 11 17
9. Bursaspor 12 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Menemen Belediyespor 11 13
12. Akhisar Bld.Spor 11 13
13. Ümraniye 12 13
14. Adanaspor 9 12
15. Bandırmaspor 12 12
16. Boluspor 11 10
17. Ankaraspor 11 8
18. Eskişehirspor 12 1
Takımlar O P
1. Chelsea 11 22
2. Tottenham 10 21
3. Liverpool 10 21
4. M. United 10 19
5. Man City 10 18
6. Leicester City 10 18
7. West Ham 11 17
8. Southampton 10 17
9. Everton 11 17
10. Wolverhampton 10 17
11. Aston Villa 9 15
12. Newcastle 10 14
13. Leeds United 11 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 11 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 10 6
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 10 26
2. Real Sociedad 11 24
3. Real Madrid 11 20
4. Villarreal 11 20
5. Cádiz 12 18
6. Sevilla 10 16
7. Barcelona 10 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 11 13
10. Elche 9 13
11. Eibar 11 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Getafe 11 13
14. Celta de Vigo 12 13
15. Valencia 11 12
16. Real Betis 11 12
17. Levante 11 11
18. Osasuna 10 11
19. Real Valladolid 12 10
20. Huesca 11 7