En kritik temas... Komandolar köylere indi

TSK’nın Kandil’e doğru ilerleyişi sürerken hava harekatı da yoğunlaştı. Sınıra yakın kesimlerde kontrolü tamamen sağlayan operasyon timleri, köylere inerek halkla yakın temas kuruyor...

En kritik temas... Komandolar köylere indi
TSK’nın Kandil’e ilerleyişi sürerken, çatışmalar Sidekan kasabasının Lelikan bölgesinde yoğunlaşıyor.

Kandil’e doğru geniş bir alanı tutarak ilerleyen TSK, stratejik tepe ve noktaların çevresinde saldırı ve sızmalara karşı güvenlik kuşağı oluşturuyor. Karadan ilerleyen operasyon timlerinin önünü açmak amacıyla sınırdan top ve havan, ileri cephelerde ise savaş uçakları PKK’lıların üstlenme alanlarına etkili nokta atışları yapıyor. Uçakların hedefinde daha çok örgütün arazide küçük gruplar halinde hareket eden eylem grupları bulunuyor. İHA ve SİHA’lardan tespit edilen gruplar, Kandil üzerinde dolaşan savaş uçakları tarafından vuruluyor. Önceki gün ve dün Kandil’in Enza köyü çevresinde faaliyet gösteren örgütün eylem grubunun bulunduğu noktalar etkili şekilde vuruldu.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR

TSK tarafından kontrol edilen sınırın 25 kilometre içerisinde bulunan Sidekan kasabasına bağlı Bradost bölgesindeki Lelikan Tepesi ve çevresinde birkaç noktada PKK’lı gruplara yönelik operasyon yapıldı. Operasyonlar sırasında yer yer şiddetli çatışmalar yaşandı. TSK’nın mevzilendiği noktalara saldıran PKK’lı gruplar, İHA’lar tarafından tespit edildikten sonra sıcak takip yapıldı. Örgütün, Şehidin Vadisi’ne çekilen eylem grupları savaş uçakları tarafından etkisiz hale getirildi. Aynı bölgedeki Ali Drej Vadisi’nde alanı kontrol etmek için bölgeye konuşlanan Mehmetçik’e yönelik saldırıya sert karşılık verilmesi sonrasında bölgede yoğun çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sonrası örgütün eylem grupları püskürtüldü.

Harekatta son üç gündür hava saldırılarının yoğunlaşması dikkat çekiyor. Kandil sınırları içinde tespit edilen örgüt kampları, faaliyet alanları ve eylem grupları, bölgedeki eğitim, haberleşme, karargâh ve mühimmat depoları ile sığınakların bulunduğu alanlar savaş uçakları tarafından her gün vuruluyor. Günlerce sürecek hava operasyonları ile örgütün altyapısının tamamen imha edilmesi amaçlanıyor. Hava operasyonlarının ardından topçu ateşi desteğiyle karadan büyük harekat başlatılması bekleniyor.

MAVİ BERELİLER KÖYDE

Karadan ve havadan harekat sürerken bölgeyi yakından tanıyan askeri uzmanlar, bölgenin önemli şahsiyetleri ve aşiretlerle bir araya gelerek, operasyonun amacını aktarıyor. Bu kapsamda denetim altına alınan bölgede yer alan köylere inen askeri yetkililer, köylülere TSK’nın bölgede bulunma nedenlerini aktarıyor. Yapılan görüşmelere ilişkin köylüler tarafından çekilen görüntüler sosyal medya üzerinden de paylaşıldı. Bermize köyünde çekilen yeni görüntülerde, askerin köye girişi, köydeki hareketliliği, köylülerle görüşmeleri dikkat çekti.

Kandil’e uzanan geniş bir alanda bir çok köyün boşaltıldığı görüldü. Örgüt tarafından üs haline getirilen boşaltılmış köylerin denetim altına alınmasına çalışılıyor. Bölgede görüşmelere katılan askeri yetkililer, boşaltılmış köylerin TSK’nın denetimine geçince köylülerin evlerine davet edeceğ,, halkın güven içinde köylerine dönmelerinin sağlanacağı mesajı verdi.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5