banner30

banner29

Erbakan’ın AK Parti’ye muhalefeti ideolojik miydi, politik mi?

Haber5 yazarı Kenan Çamurcu'nun Necmettin Erbakan hakkında yazdığı yazı dikkat çekti.

Genel 01.09.2008, 10:29 05.12.2019, 13:04
Erbakan’ın AK Parti’ye muhalefeti ideolojik miydi, politik mi?

İşte Çamurcu'nun yazısı:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın ev hapsi cezasını kaldırması İslami kesimlerde genel olarak olumlu karşılandı. Gül’ün tasarrufunun toplumun genelinde de müspet karşılık bulduğuna kuşku yok. Zaten Erbakan’ın aldığı ceza, 28 Şubat müdahalesinin olağanüstü koşullarında verilmiş ve neresinden tutulsa elde kalacak bir mahkeme sürecinin ürünüydü.

Konunun detaylarıyla ilgili olarak Erbakan’ın arkadaşları ve avukatları yeterince açıklama yaptığı için konunun o tarafına girmiyoruz.

Gül’ün Erbakan’ı affetmesinin Milli Görüş camiasında da sevinçle karşılandığı, hatta Saadet Partisi’nin geleceğiyle ilgili karamsarlığı dağıtacak etki yarattığı görülebiliyor. Nitekim Erbakan da Gül tarafından affedilmesine teşekkür ederken yöneltilen “Onlar sizi affetti, siz de onları affedecek misiniz?” sorusuna, Erdoğan ve arkadaşlarının kendilerinin kardeşi, talebesi, evlatları olduğunu söyleyerek karşılık vermeyi tercih etti.

Erbakan’ın bu cevabı, çevresinde bulunan Milli Görüşçüler tarafından coşkuyla ve “bravo” sesleri arasında alkışlandı.
....
2008 Ağustos’una geldiğimizde ev hapsi cezası affedilen Erbakan’ın bu gelişmeyi değerlendiren konuşmasında Erdoğan ve arkadaşlarını (artık) “hain”, “ABD’nin kuklası”, Batının Truva atı” vs. görmediğine, buna mukabil kardeş, talebe ve evlat olarak tekrar bağrına bastığına; Milli Görüşçülerin de bu iade-i itibarı coşkuyla karşıladığına tanık olduk.

AK Parti’yi Milli Görüş’ün “değişimci fraksiyonu” tarifiyle anmış biri olarak Erdoğan ve Erbakan’ın ideolojik farklılıktan politik farklılığa yumuşak geçiş yapmasından hoşnutsuzluk duymam doğrusu. Fakat bugüne kadar AK Parti’nin küresel ilişkilerine ve ülke içinde siyaset etme biçimine ideolojik olduğu intibaı uyandıran ithamlar yönelten Milli Görüşçülerin kimseye farkettirmeden viraj almaları kolay olmayacaktır.
....
Zaten Erdoğan’ın Milli Görüş mensuplarını ihalelerde hiç ihmal etmediğini, Saadet Partili politikacıların AK Partili arkadaşlarıyla olan irtibatlarını hiç kaybetmediklerini öteden beri biliyoruz.
....
Milli Görüş’ün muhalif tavrı nedeniyle İslami kesimin muhalif seslerinin kendisini ifade edebildiği zeminler, eğer Saadet Partisi politik tutum içindeyse ve artık onu değiştiriyorsa bütünüyle ortadan kalkmayacak mıdır?

Ya da kalkacak mıdır?

Mesela tam bu noktada en sıcak örnek, haber5.com’un, uzun zamandır aksatmaksızın yazılarımı iktibas ediyorken bugün (24 Ağustos 2008) itibariyle haber vermeksizin buna son vermesi acaba muhalif seslerin kendini ifade edeceği Milli Görüş zeminlerinin bundan böyle politik koşullar gereği muhaliflere kapatıldığı anlamına mı geliyor?

Pek bilinmez ama, AK Parti’ye yönelik eleştirilerime söyleşiler yoluyla yer ayıran Milli Gazete, aslında gerekçe göstermeksizin yazılarımı yayınlamayan bir gazetedir. Gönderdiğim bir iki yazı yayınlanmayınca ben de yazı göndermeyi kesmiştim. Herhalde AK Parti ile başlayan bahar havasından sonra bu ihtimal tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?