Erdoğan Rahip Brunson gerilimi hakkında ilk kez konuştu

Başkan Erdoğan, Rahip Brunson gerilimi hakkında ilk kez konuştu. Erdoğan, "Biz Rahip Brunson'u hiçbir zaman pazarlık konusu yapmadık. Yaptırımla Türkiye'ye geri adım attıramazsınız" dedi.

Erdoğan Rahip Brunson gerilimi hakkında ilk kez konuştu
Başkan Erdoğan, ev hapsine çıkarılan Rahip Brunson konusuna dair, " Bence bunların hepsi psikolojik savaş. Yaptırımla geri adım atmayız. Brunson konusunu pazarlık yapmadık. Brunson konusunda tavır değişikliği Trump'ın sorunudur. İddia edildiği gibi bir pazarlık yapılmamıştır. Biz göbeğimizden ABD'ye bağlı değiliz. Samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı" ifadelerini kullandı.

"ÖZKAN İÇİN YARDIM İSTEDİK ANCAK BRUNSON'I PAZARLIK YAPMADIK"

Güney Afrika'da gazetecilerin soruları üzerine Erdoğan Ebru özkan olayına dair de bilgi verdi. Erdoğan, "Tavır değişikliği benim değil Trump'ın sorunudur. Yani oturup konuşacağız, şudur, budur. Söylenmeyen şeylerin söylenmiş gibi ortaya konulmasını elbette doğru bulmayız. Bunların en yakın şahidi Dışişleri Bakanımızdır. O bunları biliyor. Aynı şekilde İbrahim Kalın'ın da özel temsilcim olarak, onun özel temsilcisiyle neler görüştükleri de belli. Her halükarda Brüksel'den sonraki olay, bir pazarlık neticesinde ortaya çıkmış değil. Öyle bir şey yok. Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım'ın (Ebru Özkan) İsrail'den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ancak Ebru cezaevinde değildi zaten. Serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. Biz de Ebru'ya, ‘Sen büyükelçiliğe geç, orada kal, oradan ayrılma' demiştik. Ebru kızımızın İsrail dışına çıkmasına müsaade etmiyorlardı. Biz ABD'lilere, serbest bırakılmış ve de hiçbir günahı olmayan Ebru kızımızın pasaportunun verilerek İsrail'den Türkiye'ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. " dedi.

Erdoğan, "Ama onlara, ‘Bunun karşılığında biz de size Brunson'ı vereceğiz' demedik; böyle bir şey konuşmadık, aramızda bu tür bir pazarlık olmadı. Bununla beraber, kendisi sağ olsun, Ebru konusunda Netenyahu'yu aramış. Nitekim Netenyahu'nun, ‘Bana Trump telefon etti, biz de bıraktık' gibi bir açıklaması oldu. Ama iddia edildiği tarzda bir pazarlık olmamıştır." ifadelerini kullandı.

"FETÖ ELEBAŞININ İADESİNİ, ATİLLAYI VE HALKBANK'I KONUŞUYORUZ"

Erdoğan, ABD ile ele alınan muhtelif adli konular olduğunu söyleyerek, "FETÖ'nün elebaşının iadesi, Halkbank, Hakan Atilla'yı da konuşuyoruz. Brunson da konuşuluyor. Biz Brunson'ı hiçbir zaman bir pazarlık konusu yapmadık. Her ülkenin yargısı var. ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de yargı var. Türkiye'deki yargı, Brunson hakkında, hastalığını göz önüne alarak, iyi niyetle ev hapsi yönünde karar vermiş. Yargı kararına saygı duymak yerine konuyu Türkiye'ye yaptırım meselesi haline getiriyorlar. Geldikleri noktada, 6 senatör Dışişleri Komisyonu'na Türkiye'ye yaptırım öngören bir teklifte bulunuyorlar. Yaptırımlarla Türkiye'ye geri adım attıramazsınız. Şunu da bilmeleri lazım: Biz göbeğimizden Amerika'ya bağlı değiliz. Biz halkımızla milletimizle bugüne kadar nasıl el ele dayanışma içinde olduysak aynı şekilde yolumuza devam ederiz. ABD, bu tavrı değiştirmez ise, Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı." şeklinde konuştu.

SAVUNMA İŞBİRLİĞİ VE S-400

Erdoğan, ABD Savunma bakanlığının askeri alanda sorun yaşanmayacağı yönünde açıklaması hatırlatılınca, "Bence bunların hepsi psikolojik savaş. Bize düşen, doğruluğu esas alarak, sabırla yolumuza devam etmektir.
ABD müttefik olarak ittifakının gereğini maalesef yapmadı. Terör örgütlerine verdiği silahlar şu anda ortak piyasa satılıyor. Bunlar da ortada. Bunlar herhalde bazı şeylerin farkında olmadığımızı zannediyor. Ne olursa olsun, kararlı duracağız. İşte S400, S400, S400... Ne oldu? Biz vaz mı geçtik? Yani bize ‘S400'den vazgeçin' diyenler kalkıp da Yunanistan'a, ‘S300'ü geri ver veya S300'den vazgeç' diyebildiler mi? Demedi. Yunanistan S300'ü aldı. Biz S400'ü alma girişiminde bulununca Yunanistan da oraya kulak kabartmaya başladı. Bizim de geleceğe yönelik daha farklı projelerimiz var. Bunun ABD farkındadır, değildir, bilemem. Avrupa ülkeleri farkındadır, değildir, bilemem." dedi.

F-35'LER: "ULUSLARARASI TAHKİME GİDERİZ DEDİK"

Erdoğan, "Şimdi bizi bir yerden daha tehdit etmeye başladılar. Ne imiş, F-35'leri vermeyebilirlermiş. ‘Vermezseniz uluslararası tahkim diye bir şey var. Uluslararası tahkime gideriz' dedik. İş o noktaya gelirse, onun da alternatifleri vardır. S400'leri almaya gelince, bize bunları söylüyorsunuz. Halbuki biz, sizden daha önce nice silah istedik, siz bize vermediniz. Ama biz iyi niyetimizi koruduk. İncirlik'te iyi niyetimizi koruduk. Ama onlar bizim iyi niyetimize aynı şekilde karşılık vermediler. Bazı şeyler sabır gerektirebilir. Biz sabırla devam ediyoruz. Sabırla devam edeceğiz. Ama artık alternatifsiz bir dünyada yaşamadığımız unutulmamalı." dedi.

"İRAN'A YAPTIRIM UYGULADILAR, İRAN BİTTİ Mİ?"

Erdoğan İran örneği vererek, "Bunlar İran'a da yaptırım uygulamadılar mı? Ne oldu, battı mı İran? Aynı şeyi Obama da o zamanlar bana söylediğinde, ‘Kusura bakma biz İran'dan doğalgaz alıyoruz. Ben alamadığım doğalgazı nereden tedarik edeceğim? Kış mevsiminde benim vatandaşım üşüyecek. Bunu nasıl telafi edeceğim?' dedim. Aynısını Trump'a da söyledim." dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5