banner5

banner29

Faz 3 klinik çalışma nedir? Faz 3 aşı nedir?

Aşıda faz 3 ne demek? soruları Covid-19 aşısının geliştirilmesiyle beraber sıkça ismini duymaya başladığımız bir kavram haline geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hedeflerinin Haziran ayına kadar tüm Türkiye’yi aşılamak olduğunu belirtti. Bakan Fahrettin Koca,50 milyon doz sipariş verilen Çin’in geliştirdiği inaktif aşının Aralık ayının sonlarına doğru kullanılmaya başlanılacağını söyledi. Bakan Koca, Pfizer’ın Faz-3 çalışmasına başladığını söyledi. Peki nedir bu faz 3 çalışması.

Genel 11.12.2020, 17:33 11.12.2020, 17:49
Faz 3 klinik çalışma nedir? Faz 3 aşı nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu anda gönüllüler üzerinde Sinovac Faz-3 çalışması yapılıyor.” dedi. Sağlık Bakan Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmalarının da sürdüğünü ve nisan ayına doğru devreye gireceğinin müjdesini verdi.  Bakan Koca, “Sinovac, inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bir aşıdır. Bizim yerli aşımız da öyle. Bu tür aşılarda enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedeflenir.” dedi. 

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından sonra Faz 3 aşı nedir? Faz 3 klinik çalışma nedir? gibi sorular halk tarafından merak edildi.

Faz 1, faz 2, faz 3 ne demek?

Aşı için üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada yani faz-1'de az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşama olan faz-2'de ise güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100'den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada da aynı işlem birkaç bin denekte tekrarlanıyor, böylece aşının güvenilirliği ve etkinliği araştırılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?