banner16

Kabe'nin örtüsü değiştirildi

Mekke’de kutsal topraklardaki 2 milyona yakın hacı adayının Arafat'a çıkacağı Arefe günü, Kabe'nin örtüsü ekipler tarafından değiştirildi.

Kabe'nin örtüsü değiştirildi
Kabe'de son saylarını sürdüren hacı adayları, vakfe için bugün Arafat'a çıkacak. Mekke'de büyük bir ekip tarafından aylarca süren çalışmalar sonucunda hazırlanan Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) ise değiştirildi.Eskisi alınırken, aynı anda yenisi çekilen Kabe örtüsünün değiştirilme işlemi saatler sürüyor. Arefe akşamı değiştirilmeye başlanan Kabe örtüsü, bayram sabahına kadar değiştirilmiş oluyor. Saf ipek ve 4 altın parçadan oluşan 47 metre uzunluğundaki Kabe örtüsünün üzerinde altın ve gümüş işlemeli ayet ve dualar da bulunuyor.Suudi Arabistan resmi kaynaklarına göre, bu yıl hac ibadeti yapmak üzere hava, kara ve deniz yollarıyla Mekke'ye toplam 1 milyon 991 bin 673 hacı adayı geldi. Suudi Arabistan dışından gelen hacı adayı sayısının 1 milyon 753 bin 782, uçakla gelen hacı sayısının 1 milyon 652 bin 40, deniz yoluyla gelen hacı adayı sayısının 16 bin 163, kara yolu ile gelen hacı adayının sayısının ise 85 bin 579 olduğu açıklandı.

Öte yandan kutsal topraklara ticari, işçi ve ikame vizesi ile her yıl değişik yollarla yaklaşık 500 bin hacı adayı geliyor.

İLGİLİ HABER: Arafat’ta yağmur ve fırtına korkuttu… Kabe’nin örtüsü uçtu
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5