banner16

'Özgürlük Gemisi 2' Gazze'den yola çıktı!

İsrail'in Gazze ablukasını kırmak isteyen Filistinliler, "Özgürlük Gemisi 2" ile Gazze Limanı'ndan yola çıktı.

'Özgürlük Gemisi 2' Gazze'den yola çıktı!
İsrail'in Gazze ablukasını kırmak isteyen Filistinliler, "Özgürlük Gemisi 2" ile Akdeniz'e açıldı.

"Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi" üyesi Hani es-Sevabite, gemi hareket etmeden önce yatığı açıklamada, Gazze'nin 10 yılı aşkın süredir devam eden ablukaya rağmen boyun eğmeyi kabul etmediğini belirtti.  • İsrail'in Gazze ablukası bu kez denizde protesto edildiBüyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi'nin organize ettiği eylemler kapsamında, "Özgürlük Gemisi 1" de ablukanın denizden kırılması için 29 Mayıs'ta dünyaya açılmaya çalışmıştı.

    Ancak İsrail Deniz Kuvvetleri, 12 mil açıldıktan sonra gemide bulunan 17 kişinin tümünü gözaltına almıştı. Geminin kaptanı Amudi dışındaki herkes aynı gün serbest bırakılmıştı.

    İsrail, 2 milyona yakın Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni Hamas'ın 2006'daki seçimleri kazanmasından bu yana abluka altında tutuyor.


Sevabite, "İsrail'in Gazze ablukasını sıkılaştırmak amacıyla başvurduğu son uygulamalar, Filistinlileri Filistin'den vazgeçiremeyecek" dedi.

Gemide, "Büyük Dönüş Yürüyüşü" eylemlerinde yaralananlar, hastalar ve işsiz mezun öğrencilerden oluşan 11 kişi bulunuyor.

"Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi" dün yaptığı açıklamada, Özgürlük Gemisi 2'ye uluslararası koruma sağlanması çağrısında bulunmuş, gemiye binecek barış gönüllüsü insanların başına gelebileceklerden İsrail'i sorumlu tutmuştu.

İsrail Deniz Kuvvetleri'nin müdahale etmemesi durumunda geminin, Güney Kıbrıs'a ulaşması planlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5