PİK Noktası nedir? PİK Noktasına Türkiye Ne Zaman Ulaşır? Koronavirüs PİK Sayısı Neyi İfade Ediyor?

Ülkemizde ilk olarak 11 Mart tarihinde ortaya çıkan Koronavirüs vakasının üzerinden günler geçtkçe vakaların artışı ve vefatların gerçekleşmesi bu alanda çalışan doktorların televizyon ekranlarına sık sık çıkarak vatandaşları bilgiledirmesi ve yönlendirmesi ile aşağıya çekilmeye çalışılsada her geçen gün yeni rakamlar oraya çıkıyor.

PİK Noktası nedir? PİK Noktasına Türkiye Ne Zaman Ulaşır? Koronavirüs PİK Sayısı Neyi İfade Ediyor?

Koronavirüsünün ülkemizde görülmeye başlaması ile hayatımıza bir çok yeni tıbbi terim girmeye başladı. Normal koşullarda önemsemeyeceğimiz bu terimler koronavirüs sebebiyle çok fazla konuşulması vatandaşlar olarak bizlerinde ne anlam taşıdıığı yönünde meraklandırdı. Ülkemizde vakaların görülmeden önce önlem amaçlı oluşturulan koronavirüs bilim dalı alanında uzman doktorların bir araya gelerek bu virüsün ülkemize daha geç girmesi için bir takım önlemler almış ve bundada başarıya ulaşmıştı. Bir süre ülkemizde görülmeyen koronavirüs daha sonra hızlı artış göstererek bugünlerde onbinleri bulan sayılara ulaşsada tıp alanında çalışan uzmanların PİK seviyesi dediği sayıya henüz ulaşmamış olması vakaların daha çok artabileceği anlamı taşıyor.

PİK NE DEMEK?

Pik en üst seviyeye ulaşmak anlamına gelir. Bir diğer anlamı ise zirveye ulaşmaktır.

PİK SAYISINDA ZİRVE NEDİR?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada, vaka sayılarıyla ilgili Türkiye'ye umut verdi. Kara, son bir hafta içindeki vaka sayılarında fazla artış olmamasının sevindirici olduğunu, bu rakamları üç-dört gün daha izlemek gerektiğini belirtti. Bakanlığın tamamen şeffaf olarak yayınladığı verilerin böyle seyretmesi durumunda hastalığın Türkiye'de çok fazla pik yapmadan inişe geçebileceğini kaydeden Kara, "Eğer eğilim böyle devam ederse, alınan tedbirlerin işe yaradığını göreceğiz." dedi.

Ateş Kara, şunları söyledi: "Koronavirüsle ilgili yapılan son araştırmalarda, test sayısı her geçen gün artmasına rağmen son bir haftada pozitif hasta vaka sayımıza dikkat çekmek istiyorum. Bizim için baz alınacak rakam ilk başta bu. Tabii vefat eden vatandaşların istatistiklerinin de aşağıya düşmesi birinci isteğimiz. Ancak önümüzdeki günler çok önemli. Yapılan testler sonrası pozitif hasta vakalarımızın sayısını 23-30 Mart tarihleri arasındaki bantta tutabilmeyi başarırsak, işte bizim için umut veren haber bu olur."

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5