banner29

'Tahta yay'dan Avrupa şampiyonluğuna...

Kırşehir'de okçuluğa başladığı yıllarda arkadaşlarıyla tahta yayı nöbetleşe kullanarak kendini geliştiren 19 yaşındaki Çağrı Dağdeviren, Avrupa şampiyonu oldu.

Gündem 09.07.2018, 09:00 09.07.2018, 09:00
'Tahta yay'dan Avrupa şampiyonluğuna...
Kırşehir'de, okçuluk sporuna başladığı yıllarda imkansızlıktan dolayı arkadaşlarıyla tahta yayı nöbetleşe kullanan Çağrı Dağdeviren, seçildiği milli takımda arkadaşlarıyla Avrupa şampiyonluğuna ulaşma başarısı gösterdi.

Yunanistan'da yapılan Gençler ve Yıldızlar Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda Makaralı Yay Erkek Milli Takımı'nda mücadele eden Çağrı, gençler kategorisinde milli takımdaki 2 arkadaşıyla İtalyan takımını yenerek şampiyonluğuna ulaştı.

8 yaşında okçuluğa başladı

Çağrı Dağdeviren, ablasının beden eğitimi öğretmeninin keşfetmesiyle 8 yaşında okçuluğa başladı. İlk başlarda bu sporu yapmasına karşı çıkan ailesi, elde ettiği başarılardan sonra kendisine destek oldu.

Milli sporcu, Antalya'da düzenlenen Okçuluk Gençler Kadetler Türkiye Şampiyonası'nda üçüncülük elde ederek milli takıma seçildiğini belirtti.

"11 yıl önce ablamın okulunun önünden geçerken beden eğitimi öğretmeni beni görmüştü. Okçuluk yapabileceğimi, benden ideal bir okçu olabileceğini söylemişti. O an okçuluğa başlama kararı almıştım. Yaklaşık 11 yıldır devam eden sporculuk hayatımda Türkiye dereceleri aldım. Avrupa derecesi aldım.""Hedefim Dünya Şampiyonası'nda İstiklal Marşımızı okutmak"

Bu spora ilk başladığı yıllarda imkanların kısıtlı olduğunu, tahta yayı arkadaşlarıyla ortaklaşa kullanmak zorunda kaldığını anlatan Çağrı Dağdeviren, şunları söyledi:

"Bu spora başladığımda arkadaşlarımla ortak tahta yayları beraber kullanıyorduk. 5 yıl önce, Kırşehir Okçuluk Kulübü öğrenci almaya başladı. Biz de kendimizi geliştirmiştik. Kırşehir Okçuluk ile yarışmalara gitmeye başladık. Ardı arkası kesilmeyen derecelerimiz gelmeye başladı. İl, bölge ve Türkiye'de dereceler aldık. Türkiye Şampiyonası'nda üçüncü olarak milli takıma girmeye hak kazandım. En sonunda Avrupa Şampiyonası'nda takım olarak birinci olduk. Şimdi ki hedefim Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil ederek derece almak ve İstiklal Marşımızı okutmak."

"5 yıldır güzel dereceler elde ettik"

Başarılı sporcunun antrenörü Yahya Ulaş da, Kırşehir'de çok sayıda öğrenciyle okçuluk faaliyeti yaptıklarını, 5 yıldır da güzel dereceler elde ettiklerini anlattı.

Çağrı'nın başarısını giderek artırdığını vurgulayan Ulaş, ilk başladığı yıllarda imkanların yetersiz olması nedeniyle çok zorluklar yaşadığını söyledi.

"Çağrı başladığında tahta yay kullanıyordu. İyi oku ve yayı bazen on sporcu kullanması gerekiyordu. Ama şu an öyle değil. Her sporcunun kendine özel kaliteli ve güzel metal yayı var. Çağrı da bunu çok iyi kullandı. Elinden geleni yaptı, yarıştı, çalıştı, antrenmanları çok güzel bir şekilde devam ettirdi. En son katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda sıralamada Türkiye 3'üncüsü olarak kotayı aldı ve milli takıma girmeye hak kazandı. Milli takıma giren sporcumuz Çağrı, Avrupa Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Milli takımla Avrupa'ya giderek ülkemizi temsil etti."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?