Ukrayna ile Rusya arasında Google krizi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açtığı Kırım Köprüsü'nün Google haritalarda ismi Ukrayna dilinde yazılınca kriz çıktı.

Ukrayna ile Rusya arasında Google krizi
Mayıs ayı içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açtığı Kırım köprüsü Google haritalarda ismi Ukrayna dilinde yazılınca kriz çıktı. Rus tarafı bunu görünce duruma tepki gösterdi. Bu durum karşısında bir süre susan Google yöneticileri, şirketin basın servisi üzerinden yaptığı açıklamayla, "Yapılan hatanın farkındayız, ekiplerimiz bu hatayı düzeltmek için çalışıyor" dedi.

KIRIM'IN İLHAKI

Kırım, 2014'teki savaş sonrasında 2015 yılında yapılan halk referandumuyla Rusya'ya bağlanmayı kabul etmiş, Putin'in imzasıyla da katılım resmiyete kavuşmuştu. Ukrayna tarafı ise yapılan seçimlerin meşru olmadığını iddia ederek Kırım'ın hala Ukrayna topraklarına ait olduğunu deklare etmişti. Kırım köprüsünün açılışından sonra ise tartışmalar hala sürüyor. Ukrayna ile Rusya arasında hala tartışmalı konumu olan Kırım için Rusya büyük yatırımlar yapıyor. Diğer taraftan sabotaj ve saldırı ihtimallerine karşı güvenlik önlemlerini arttırıyor.

Geçtiğimiz ay, Rusya Güney Askeri Bölgesi tarafından yapılan açıklamada Rusya tarafından Rostov'a S-300 füze sisteminin yerleştirildiği belirtilmiş, füze sistemlerinin kuruluş amacının ise Kırım Köprüsü, sahiller ve şehirleri korumak olduğu açıklanmıştı. S-300 füze sistemleri, askeri grupları, stratejik nesleleri, askeri üstleri, balistik ve cruise füzelerini, insansız hava araçlarını, savunma ve saldırı uçaklarını ve endüstriyel tesisleri vurabilme özelliğine sahip savunma sistemleri. Füze sistemleri 300 km mesafedeki hedefe bin 200 metre hızla ulaşıp hedefi yok edebiliyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5